KADİR YILDIZ / TÜRKGÜN ÖZEL  

CHP’nin kavgasız geçmeyen kongrelerine yenileri eklenmeye devam ederken parti yöneticilerinden ilginç bir çıkış geldi. CHP’nin dışarıdan karıştırılmaya çalışıldığını söyleyen CHP ittifak ortaklarını suçladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Almanya seyahati sırasında mahkeme kararı gerekçe gösterilerek İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İP Başkanı Meral Akşener’in Saraçhane’de mini bir miting organize etmesiyle ayyuka çıkan içişlerine müdahale hadisesi CHP’deki değişim tartışmalarıyla devam etti.

 ‘CHP’yi dizayn etmeye çalışıyorlar’

CHP Ankara İl Başkanlığı kongresinde konuşan Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “Daha düne kadar beraber yan yana oturduğumuz ortaklık yaptığımız bazı isimler, CHP’yi dizayn etmeye çalışıyorlar. Bunlara CHP’liler izin vermezler, vermeyecekler” dedi. Meral Akşener’i isim vermeden işaret eden Öztunç, “Son günlerde dışarıdan CHP’yi dizayn etmek isteyenler var, parti dışından, başka partilerden. Kongre’de konuşan CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ise seçimin faturasının sadece Kemal Kılıçdaroğlu’na kesilmeye çalışılmasına tepki gösterdi. Salıcı, “Kürsüye 8 kişi çıktı, 6 siyasi parti lideri, 2 belediye başkanımız. ‘Biz bu yemeği hep beraber yedik ama hesabı Kılıçdaroğlu ödesin’ deniyor, bu doğru bir iş değil. Bütün faturayı dönüp Kılıçdaroğlu’na kesmeye kalkarsak işi minvalinden çıkarmış oluruz” dedi.

‘Batan gemiyi terkettiler’

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ekibinin kazandığı Ankara İl kongresinde konuşma yapan İl Başkanı Ümit Erkol’da isim vermeden Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu’nu hedef aldı. Erkol Kemal Kılıçdaroğlu’na muhalif olanları batan gemiyi terletmekle suçladı. Erkol “Biz adım adım kendimizi sorgularken, nerede hata yaptık araştırırken, sorunları çözmeye çalışırken, yenilenmeye çalışırken bir grup arkadaş geminin battığını zannettiler. Batan gemiden birer birer atladılar. İndikleri kara parçasına da yenilikçilik adını koydular. Böyle bir yenilikçilik olmaz.” dedi. Ümit Erkol, CHP Grup Başkanı Özgür Özel’e eleştirilerini Sadullah Ergin’in yer aldığı liste üzerinden sürdürdü. Erkol, Özel’in hem bu listenin mimarı olduğunu hem de yenilikçiyim dediğini ifade etti. Erkol, “Bir gün önce dördüncü sıraya koydular ya hani Sadullah Ergin’i; o listenin mimarı olacaksın, o listeyi yapan 8 kişilik heyetin içinde olacaksın, damganı vuracaksın. Bir gün sonra, ‘Ben yenilikçiyim, bu Genel Başkan kötü.’ yok arkadaşlar, böyle bir yenilikçilik yok. İnsan bırakmayı bilmeli vallahi bilmeli. 5 dönem vekillik yapmış, bırakacak. Ne zaman bırakacaksın? Bırakın o zaman, bırakın kurtulsun millet. Tarih bugün karşınıza yenilikçi diye çıkanları CHP’den sağ bir sapma olarak damgalayacak ve çöplüğe gönderecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Yerlikaya: Güvenliğimize zarar veren kim olursa olsun 112'yi arayarak ihbar edin Bakan Yerlikaya: Güvenliğimize zarar veren kim olursa olsun 112'yi arayarak ihbar edin

 CHP’den İP’e “blöf” cevabı

İP başkanı Meral Akşener’in yerel seçim için ittifaka kapıları kapatmasına CHP’li kurmaylardan “Biz, ‘kesinlikle uzlaşmayacağız’ diyen kimseye ısrarcı olmayız” yanıtı geldiği öne sürüldü. İP Başkanı Meral Akşener önceki gün katıldığı TV yayınında, yerel seçimlere tek başına girme ve 81 il ile ilçelerinde kendi adaylarını çıkarma kararlarının “blöf” olduğu yönündeki değerlendirmelerin sorulması üzerine, “Blöf mlöf yapmıyoruz” diyerek cevap vermişti. Akşener’in son açıklamalarını değerlendiren CHP’li kurmaylar, özetle şu görüşleri dile getirdiler: “Aldıkları karar kendi içlerinde de tartışma konusu. Meral Hanım çok büyük bir risk almış durumda. Olası bir mağlubiyetin faturası Meral Hanım’a çıkar ki kendisi de söylüyor. Kemal Bey bu konuda asla bir polemiğe girmez, sabreder. Biz CHP olarak hiçbir parti ve kişi için böyle konuşmalar yapmıyoruz, kimseyle ilgili bağlayıcı ifadeler kullanmıyoruz. Çünkü yarın herhangi bir konuda konuşmak icap ederse yüz yüze bakabilmeliyiz. İki tarafın da birbiriyle konuşamaz hâle gelmemesi adına Kemal Bey ve biz özenli ve hassas davranıyoruz. Biz ayrıca şuna inanıyoruz; seçmen sandıkta ittifakı yapar” denildi.

PARTİMİZİ DİZAYN ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Ankara İl Başkanlığı kongresinde konuşan Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “Daha düne kadar beraber yan yana oturduğumuz ortaklık yaptığımız bazı isimler, CHP’yi dizayn etmeye çalışıyorlar. Bunlara CHP’liler izin vermezler, vermeyecekler” dedi. İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ise seçim sonuçlarının tüm faturasının Kemal Kılıçdaroğluna kesilmeye çalışıldığını söyleyerek isim vermeden Akşener’i hedef aldı. CHP Ankara İl Başkanlığına seçilen Ümit Erkol ise Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu’nu hedef alarak, ‘batan gemi’ benzetmesi yaptı. Erkol, “Biz adım adım kendimizi sorgularken, nerede hata yaptık araştırırken, sorunları çözmeye çalışırken, yenilenmeye çalışırken bir grup arkadaş geminin battığını zannettiler. Batan gemiden birer birer atladılar” ifadelerini kullandı. Diğer yandan ittifak pazarlığını kıyasıya sürdüren İP Başkanı Meral Akşener’e CHP’den yeni restler gelmeye başladı. Akşener’in “Blöf mlöf yapmıyoruz” sözlerine CHP’li kurmaylar tarafından “Biz, ‘kesinlikle uzlaşmayacağız’ diyen kimseye ısrarcı olmayız” yanıtının verildiği öne sürüldü. Meral Akşener’in Ankara ve İstanbul verine İzmir’den aday açıklamasının “ucuz bir şantaj” olduğu kaydedildi.