Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde, "Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım" teması ile Ankara'da düzenleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvede açıklamalarda bulundu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Fahriye Yıldırım'a Allah'tan rahmet diliyorum. Binali Yıldırım'a sabır diliyorum.

Zirvenin düzenlenmesi için çağrıda bulunan Aliyev'e şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Teşkilatımızın gözlemi üyesi KKTC'nin Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın aramızda bulunmasından memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Bugünkü zirvemizle Türk dünyasının tek yürek tek vücut olduğunu göstermiş olacağız. 11 şehir eşine az rastlanır afetle sarsıldı. 14 milyon vatandaşımız doğrudan etkilenirken 49 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti.�

Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afetlerle mücadelede iş birliğini artırmalıyız

Depremin yaralarını en kısa sürede saracağız. 319 bin toplamda 610 bin konut yaparak hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz. 

6 Şubat'ta Uluslararası yardım çağrısında bulunduk. Türk Dünyası yardıma ilk koşanlar oldu. Arama kurtarma ekipleriniz birçok vatandaşımızı hayata bağladı. Gönderdiğiniz ata yadigarı çadırlar vatandaşlarımıza yuva oldu. Aziz milletimiz bu yardımınızı unutmayacaktır. Afetlerle mücadelede iş birliğini artırmalıyız.

Afet süreçlerini daha etkin planlama imkanına kavuşacağız. Türkmenistan'da düzenleyeceğiniz zirveye kadar gereken talimatları vereceğine inanıyorum. Akıllı şehirler kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Semerkand zirvesinde önemli adımlar attık. Kuruluş imzası bugün imzalanacak Türk Yatırım Fonu'nun oluşturulması bunun başında geliyor. Bu fon sayesinde yatırımlara destek sağlanacak. Firmalarımızın finansmana ulaşması kolaylaşacak. Katkılarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. İmzalanan belgelerin hızla hayata geçirilmesini arzu ediyoruz.

Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afetlerle mücadelede iş birliğini artırmalıyız

Bugünkü zirvemizi birliğimiz gücümüzdür şiarıyla icra ediyoruz. KKTC'nin de aramıza katılmasıyla aile meclisimiz daha da güçlendi. KKTC'ye güçlü ve kararlı desteğimizi somutlaştırdık.

Ukrayna'daki savaşın barışla sonuçlanması için diyaloğumuz devam ediyor. Aracılık ettiğimiz tahıl mutabakatı ve esir takası Ukrayna savaşında tarafların ortak bir zeminde buluşabileceğini gösterdi.

Nevruz Bayramını kutluyorum. Ramazan ayının hayırlar getirmesini diliyorum. Deprem bölgesinde ebediyete uğurladığımız 50 bine yakın vatandaşımıza rahmet diliyorum.