Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO üyelik sürecine ilişkin 'önce Türkiye'nin AB yolunu açın' sözlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Scholz, Türkiye'nin AB üyeliği süreci ile İsveç'in NATO'ya katılımı arasında bağlantı olmadığını söyledi.

Almanya Başbakanı Scholz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO üyeliği açıklamasını değerlendirdi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin yaptığı açıklamalarından, bunun, yakın gelecekte onun perspektifinden de düşünülebilir bir karar olduğuna dair olumlu bir mesaj aldığını söyledi.

"OLUMLU MESAJ ALIYORUM"

Scholz, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ile ortak basın toplantısında, "Finlandiya'nın çoktan üye olmasından memnuniyet duyuyorum ve İsveç'i de yakında NATO üyesi yapabileceğimizi umuyorum. Türkiye Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarından, bunun yakın gelecekte onun perspektifinden de düşünülebilir bir karar olduğuna dair olumlu bir mesaj alıyorum." dedi.

Scholz, İsveç'in NATO'ya güzel uyum sağlayacağını belirterek, "İsveç demokratik bir ülkedir, çok etkin bir ulusal savunmaya sahiptir ve bunu NATO'ya sorunsuz bir şekilde uyum sağlayacak şekilde organize etmiştir. İsveç, NATO üyeliği için tüm gereklilikleri yerine getirmektedir." ifadelerini kullandı.

Alman Başbakan, Avrupa Birliği'nin son zirvesinde AB Komisyonundan, ilişkilerin durumu ve AB ile Türkiye arasındaki işbirliğini yeniden nasıl geliştirip ilerletebileceği konusunda üye ülkelere rapor sunmasını istendiğini hatırlattı.

Meksika'da devrilen yük kamyonundaki 10 göçmen hayatını kaybetti Meksika'da devrilen yük kamyonundaki 10 göçmen hayatını kaybetti

ERDOĞAN'IN AB KARTINA ALMANYA'DAN CEVAP

Scholz, "İsveç, NATO üyeliği için tüm şartları yerine getirdi. Türkiye'nin AB üyeliği meselesi ise, başka bir soru ve diğer meseleyle ilgisi yok; bir arada değerlendirilmemeli. İsveç'in en hızlı şekilde NATO'ya girmesi için elimden geleni yapmaya devam edeceğim" dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı