Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay'ın Samandağ ilçesinde açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar;

"ŞEBEKE SUYUNU İÇMEK RİSKLİ"

Koca, "Şebeke suyunun, içme suyu olarak kullanılması riskli" dedi. Koca, artçı depremler nedeniyle şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılmasının riskli hale geldiğini de söyledi.

"SALGINA DAİR BİLİMSEL VERİ YOK"

26 sahra hastanesi ile hizmet verildiğini ifade eden Bakan Koca, "Salgına dair bilimsel bir veri yok." dedi. Koca, çocuklara yüz yüze ve uzaktan psikolojik destek verildiğini de bildirdi.

'HASTALARIN TERK EDİLDİĞİ' İDDİASI

MHP'li Yıldız: İttifakımız Türk ve İslam âleminin teminatıdır MHP'li Yıldız: İttifakımız Türk ve İslam âleminin teminatıdır

Bakan Koca, deprem anında Antakya'daki özel bir hastanedeki iddialara ilişkin gerekli işlemlerin başlatıldığını duyurdu.

ÜNİVERSİTE HASTANELERİNİ SON DURUMU

İstanbul'daki iki üniversite hastanesiyle ilgili önemli gelişmeler olduğunu belirten Bakan Koca, "Deprem hepimiz için uyarıcı oldu. Toplum olarak elimizde yeni bir acil işler listesi var. Sağlık kurumlarımız için ülke genelinde harekete geçtik. İstanbul Tıp Fakültesi'nin, Çapa'nın yerleşkesindeki inşaatlar hızla bitirilecek. Beylikdüzü ve Eyüp Devlet Hastanesi, Çapa'nın kullanımına açılacaktır. Cerrahpaşa'nın ise, Samatya olarak bilinen İstanbul Eğitim Araştırma ile Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi kullanıma açılacaktır." dedi.