Ticaret Bakanlığı, tüketicilerden gelen şikayetler üzerine dijital platformlara yönelik inceleme başlattı. Tüketicileri mağdur eden dijital abonelik platformlarına 166 milyon lira ceza uygulandı.

166 MİLYON TL TUTARINDA İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI

Ticaret Bakanlığınca, tüketicilere mağduriyet yaşatan dijital abonelik platformlarına 166 milyon lira idari para cezası uygulandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yıl içerisinde Bakanlığa tüketiciler üzerinden ulaşan televizyon yayını, kişiye özel film, dizi, belgesel, komedi, spor gibi yayın ve içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformları hakkındaki şikayetlerle ilgili incelemeler başlatıldı.

BAKANLIK TÜKETİCİYİ MAĞDUR EDENLERİ TESPİT ETTİ

Müfettişlerce yapılan denetimlerde, "dijital platformlara abone olan tüketicilerin talep ve onayları alınmaksızın sözleşmelerinin yenilendiği, tüketicilerin rızası dışında kredi kartlarından para tahsil edildiği, abonelikten çıkmak isteyen tüketicilerin isteklerinin süresi içerisinde yerine getirilmediği, haksız bir şekilde ücret alınmaya devam edildiği, eksik iade ücreti ödenerek tüketicilerin mağdur edildiği" tespitlerine yer verildi.

Söz konusu haksız tahsilat ve iade süreçlerinde tüketicilere yaşatılan bu ve benzeri ihlaller dolayısıyla dijital abonelik platformlarına Ticaret Bakanlığı tarafından 166 milyon lira idari para cezası uygulandı.

Açıklamada, "Bakanlık olarak tüketici haklarının korunması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadesi kullanıldı.

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) gelecek 3 yılda Türkiye'ye 9 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyor. IFC Orta Doğu, Orta Asya, Türkiye, Afganistan ve Pakistan Başkan Yardımcısı Hela Cheikhrouhou,Türkiye Ekonomisi'nin güçlü bir genişleme potansiyeli olduğunu belirterek, Türkiye'nin daha üretken, yenilikçi olarak küresel ekonomideki yerini daha da sağlamlaştıracağına, bunun da küresel ölçekte rekabet gücünü artıracağına inandıklarını söyledi.

IFC Orta Doğu, Orta Asya, Türkiye, Afganistan ve Pakistan Başkan Yardımcısı Hela Cheikhrouhou, "Türkiye'ye önümüzdeki 3 yılda 9 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyoruz. Bu hedef piyasa koşullarına, müşteri talebine ve iç onaylara bağlıdır" dedi.

Deprem bölgesinde 22 bin konutun daha temeli atıldı Deprem bölgesinde 22 bin konutun daha temeli atıldı

Kaynak: Sabah