Dünyanın 7 harikasından biri olarak bilinen Mısır'daki Giza piramitlerinin en büyüğün olan Keops Piramidi'nin içinde çok önemli keşiflerden birine imza atıldı. Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı Ahmed İsa tarafından Keops Piramidi önünde yapılan basın toplantısında kazı esnasında Keops Piramidi'nin içinde 9 metreden uzun ve 21 metre genişliğinde bir geçit keşfedildiği açıklandı.

 

KEOPS PİRAMİDİ İÇİNDEKİ EN ÖNEMLİ ULUSLARARASI KEŞİF

Masrawy isimli internet sitesinin haberine göre, projeye katılan Mısırlı arkeolog Zahi Havvas, Keops Piramidi'nin içindeki en önemli uluslararası keşifle karşı karşıya olduklarını ve bu keşfin dünyada büyük yankı uyandıracağını ifade etti.

Havvas, "Kral Khufu'nun mezar odasının bulunamadığını düşünüyorum ve bu geçidin Kral Khufu'nun mezar odasını koruduğuna inanıyorum. Daha fazla sırrı ortaya çıkarabilmemiz için araştırmayı tamamlamamız gerekiyor" diye konuştu.

BU GİZLİ GEÇİT 7 YIL SÜREN KESİNTİSİZ ÇALIŞMANIN SONUCU

Kahire Üniversitesi Rektörü Muhammed el-Haşt da yaptığı yazılı açıklamada, bu gizli geçidin 7 yıl kesintisiz çalışmanın sonucunda keşfedildiğini belirtti.

Araştırma ekibinin boşluğu ilk kez 2016'da keşfettiğini ve bunun 2017, 2018 ve 2019'da 5 teknik kullanılarak doğrulandığını kaydeden Haşt, ekibin geçidi keşfetmek, incelemek ve nasıl açılacağına karar vermek için piramidin içinde küçük bir delik açmayı ve dürbün veya küçük bir robot yerleştirmeyi önerdiğini ifade etti.