e-Devlet'ten iptali için geri sayım başladı! Yarın son gün...

Firma ve markalardan gönderilen istenmeyen SMS ve e-postaların E-devlet üzerinden iptali için yarın son gün...

Google Haberlere Abone ol
e-Devlet'ten iptali için geri sayım başladı! Yarın son gün...
15.02.2021 17:00

Ticaret Bakanlığı tarafından, Ocak ayında tüketicilerin hizmetine açılan, istenmeyen pazarlama mesajı, e-posta ve çağrılarını reddetmesi için faaliyete geçirilen İYS platformuna, firmaları şikayet etmek isteyen vatandaşlar için yarın son gün...

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi sayesinde vatandaşlar, verdikleri tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görebiliyorlar. Onayları kontrol edip reddetme hakkını kullanabiliyorlar. Vatandaşlar ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarını yarına kadar e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden kontrol edebilir ve onay tercihlerini değiştirebilirler. Sistem ile onaysız iletilerin tüketicilere gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılması amaçlanıyor.

İleti yönetim sistemi (İYS) nedir?

İYS uygulaması, Ticari Elektronik İleti onayı alınmasına, reddetme hakkının kullanılmasına ve şikayet süreçlerinin yönetilmesine imkan tanıyan sistemdir.

Bu sistem, hizmet sağlayıcıların pazarlama iletişimi amacıyla çağrı merkezi üzerinden arama, SMS, e-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine, ticari elektronik şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine imkan tanıyor.

Yorumlar