Emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak? 2021 Emekli ikramiyeleri ne kadar oldu?

12 milyondan fazla emeklinin gözü kulağı bayram ikramiyelerinin ne zaman yatacağı haberinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli bayram ikramiyesine bu sene zam yapılacağını duyurmuştu. Milyonlarca vatandaş Ramazan Bayramı öncesi yatırılması beklenen ikramiyeleri bekliyor.

Google Haberlere Abone ol
Emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak? 2021 Emekli ikramiyeleri ne kadar oldu?
02.05.2021 11:44

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada emeklilerin bayram ikramiyesinin 1000 liradan 1100 liraya çıkartılacağını söylemişti. Bu müjdeli haberden sonra 2021 emeklilerin bayram ikramiyesinin ne zaman yatacağı merak konusu oldu.

Enflasyon farkı yansıtılan emekli ikramiyesi 1.100 TL olarak ödenecek. Böylece emekliler iki bayramda 2.200 TL ikramiye almış olacaklar.

Yaklaşık 13 milyon emekliye ve vefat eden sigortalıların hak sahiplerine bu yıl ödenecek emekli ikramiyeleri zamlı olacak. Enflasyon farkı yansıtılan emekli ikramiyesi 1.100 TL olarak ödenecek.

Böylece emekliler iki bayramda 2.200 TL ikramiye almış olacaklar. Bu noktada emekli ikramiyelerinin her 6 ayda enflasyon oranında artıp artmayacağı merak edilen konular arasındaydı. Bu konuyla ilgili bir yasal düzenleme yapılarak zam netleştirilmiş oldu.

emekliikramiyes,

YASA MADDESİNE EKLENDİ

7318 Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 14. Maddesine eklenen bir düzenleme ile emekli ikramiyeleri 1.100 TL olarak kesinleştirilmiş oldu.

Bundan sonra herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde bu düzenlemeye göre emekliler her yıl iki ikramiye olarak 2.200 TL almış olacaklar.

BAYRAM İKRAMİYESİNİ KİMLER ALABİLİYOR?

Emekli ikramiyesi, SGK'dan yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri alanlara yani emekli maaşı alanlara ödenecek.

Ayrıca SGK'dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerden vefat etmiş olanların hak sahiplerine ikramiyesi ödenecek.

Emekli ikramiyesi için herhangi bir başvuru gerekmiyor. Bu ödemeler maaş alınan hesaplara otomatik olarak yatırılacak.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Ramazan Bayramı ikramiyesinin Mayıs'ın ilk haftası ödenmesi için hazırlık yapılıyor. Tam tarihi Çalışma Bakanlığı'nın önümüzdeki günlerde duyurması bekleniyor.

KİM, NE KADAR ALACAK?

Emekli: 1.100 TL, Ölüm aylığı (% 75): 825 TL, Ölüm aylığı (% 50): 550 TL, Ölüm aylığı (% 25): 275 TL

Yorumlar