TOLGA POLAT / TÜRKGÜN

Dünya, 7 yılda sürecek projeyi üç yılda tamamlayan Türkiye’yi hayranlıkla izliyor. Dile kolay; 10 bin personel ve 50 geminin gece gündüz çalışmasıyla ortaya çıkan gurur tablomuz, milli olmayı beceremeyenlere önceki gün kâbus gibi bir gece yaşattı. Türkiye’de tüm konutların 35 yıllık gaz ihtiyacını tek başına karşılayacak Karadeniz’deki doğal gazımız, İlk fazda 10 kuyudan günlük 10 milyon, ikinci fazda 40 kuyudan günlük 40 milyon metreküp doğal gaz üretecek. Yıllık yaklaşık 60 milyar metreküp gaz ithalatı yapan Türkiye için enerjide dışa bağımlılığının azalmasına büyük katkı sunacak Karadeniz gazı 710 milyar metreküp hacme sahip. Keşfin Türkiye’ye sağlayacağı gelir 500 milyar doların üzerinde. Üretim kapasitesinin artmasıyla Türkiye’nin yıllık doğal gaz ithalat faturasının bugünün fiyatlarıyla 8-9 milyar dolar civarında azalacağı öngörülüyor.

Dünya kıskandı

Türkiye’den gazın sesi artınca, yankıları dünyadan duyulmaya da başladı. İngiliz basını haberi, “Türkiye’nin en iddialı projesi” olarak verdi. İşte Karadeniz gazı için atılan bazı başlıklar: Bloomberg/ABD: Türkiye seçim öncesi enerji hediyesi için sahne kuruyor ArabNews/Suudi Arabistan: Türk enerji sektörü ve ekonominin büyümesine önemli katkı sağlayabilir. Kathimerini/Yunanistan: 5. nesil savaş uçağı, TCG Anadolu ve Togg’dan sonra doğal gaz da karaya çıkarıldı. Handelsblatt/Almanya: Bu gelişme Erdoğan ve AK Parti başarılarının önemli bir örneği.

Bizimkiler ‘Kış uykusunda’

Peki bizim medyamız? Her zaman ki gibi gözleri kör olmuşçasına davrandılar. Kimi haberi hiç görmedi, kimi ise doğal gazın çevreci olmadığını söyledi. Zilletin gazetecileri yazacak bir şey bulamayınca işi komedyenliğe döktü. Pek maharetli oldukları söylenemez, ancak alaycı tavırlarıyla,acınacak hallerine güldürmeyi başardılar. Fatih Portakal, “Seçilirsek nasıl olsa acısını çıkartırız” diyor Erdoğan. İyi de aklınız nerdeydi şimdiye kadar? Bence 1 ay yetmez, 1 yıl ücretsiz olmalı. Kaybetme durumları artık o kadar yakın olacak ki “patron çıldırdı” durumları yaşanıyor” paylaşımında bulundu. Yılmaz Özdil ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını paylaştı, “Abbas” başlığını attı. Liste böyle uzadıkça uzuyor. Zilletin içine düştüğü rezilliği anlatmaya kelimeler bulunamazken, acaba muhalefet liderleri neler yazmış diye sosyal medya adreslerine baktık...

Kemal Kılıçdaroğlu, devlet terbiyesi ile yetiştiklerini söylediği paylaşımında, Erdoğan’ın panik hâlinde olduğunu yazdı. Ne bir tebrikte bulundu, ne de gelecekte ‘Enerji bağımsızlığımızı’ perçinleyecek tek bir projeden bahsetti. Meral Akşener ise, Filyos limanından tarihi anlar yaşanırken, sosyal medya adresinde mitingleriyle tarih yazacağı paylaşımları yapıyordu. Akşener, Antalya’da, Mansur Yavaş’la topladığı birkaç bin kişiyle, tarihi tersten yazmayı başardı! Zilletin diğer küçük partileri de körler sağırlar, birbirini ağırlar özlü sözünü hatırlatırcasına, cumhurbaşkanı adaylarından pek farkı yoktu.

MÜTAREKE BASININI ARATMIYORLAR. SUSKUNLAR, PERIŞANLAR, REZILLER!

Bir gün gazetesi, gelişmeleri ‘Göz boyama’ olarak tanımladı. Gelişmeleri okuyucularından sakladı.

HDP’ye yakınlığıyla bilinen Evrensel gazetesi, doğal gazın çevreci olmadığını belirterek, alternatif enerji yöntemlerini önerdi.

Korkusuz gazetesi, her yıl klasikleşen bayram trafiği haberi kadar değer vermedi doğal gaz keşfine.

İP’in medyadaki temsilcisi sözde milliyetçi, özde fitneci Yeniçağ gazetesi de habere gözlerini kapayanlardan.

Sözcü gazetesi, haberi internet sitesinden alt taraflarda gördü. Gazetenin birinci sayfasında yer vermeye değerbulmadı.

Karar gazetesi, gaz müjdesi yerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sudan’da taraflarla görüşmesine tek sütun ayırmayı tercih etti.

Editör: Bilge Güler