Evinde yapmaya başladı! İngiltere, Almanya, ABD'ye bile gönderiyor

Kurutulmuş meyve sektörüne, evine aldığı iki kurutma fırınıyla adım atan Uşaklı girişimci Merve Anıl, geçen yıl nisan ayında açtığı atölyeyle üretim kapasitesini artırıp ihracata başladı.

Evinde yapmaya başladı! İngiltere, Almanya, ABD'ye bile gönderiyor - Sayfa 1

Banaz ilçesindeki evinde kurutulmuş meyve üretip sosyal medyadan satan bir çocuk annesi Merve Anıl, geçen yıl nisanda, içinde soğuk hava deposu da bulunan bir atölye kurdu.


Evinde yapmaya başladı! İngiltere, Almanya, ABD'ye bile gönderiyor - Sayfa 2

Sebzelerle renklendirilmiş erişte ve makarna ile sebze tozlarını da ürün yelpazesine ekleyen Anıl, İngiltere, Avusturya, Almanya, ABD ve Fransa'ya ürün göndermeye başladı.


Evinde yapmaya başladı! İngiltere, Almanya, ABD'ye bile gönderiyor - Sayfa 3

"Kadınlara istihdam sağladığım için mutluyum"

Merve Anıl, kurutulmuş meyveye talebin oldukça yüksek olduğunu, sağlıklı beslenmek isteyenlerin gün geçtikçe kurutulmuş meyve ve benzeri ürünlere yöneldiğini söyledi.


Evinde yapmaya başladı! İngiltere, Almanya, ABD'ye bile gönderiyor - Sayfa 4

Gelecek yılki kapasitelerini yüzde 30 artırarak 500 ton ürün işlemeyi hedeflediklerini aktaran Anıl, "Şu an 250-300 ton ürün işleyebiliyoruz. Ürünlerimize talep arttığında, tek başıma işlere yetişememeye başladım. Kış sezonunda yanımızda 3 ablamız çalışıyor, yazın ise 8-9 kişi oluyoruz. Kadınlara istihdam sağladığım için kendimi çok mutlu hissediyorum. Bundan sonraki hedefim ise daha çok kadına istihdam sağlayıp, onlarla birlikte daha güzel işler yapabilmek." diye konuştu.