Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin Meclis'teki ilk adresi Plan ve Bütçe Komisyonu olacak. Daha sonra Genel Kurul'da ele alınacak.

EYT'NİN ŞUBAT'TA YASALAŞMASI BEKLENİYOR
Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin Meclis'teki ilk adresi Plan ve Bütçe Komisyonu olacak. Daha sonra Genel Kurul'da ele alınacak. Teklifinin Şubat ayında yasalaştırılması, EYT'lilerin ilk maaşlarının da mart ayında ödenmesi planlanıyor.

İkisi yürütme ve yürürlük olmak üzere toplam 5 maddeden oluşan teklifte, emekli olup çalışmaya devam edeceklere yönelik teşvik primi düzenlemesi yapılırken, 8 Eylül 1999 öncesinde yani 4447 sayılı Yasa öncesinde işe girenlerden kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin prim gününü dolduran tüm vatandaşların emekli olabilmesi sağlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği gibi EYT için herhangi bir yaş sınırı bulunmayacak.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLERE AYRI DÜZENLEME
Teklif ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz aralık ayında “Taşerondan kadroya alınanlardan hemen emekli olmayı tercih etmeyeceklerİ için ayrı bir geçiş düzenlemesi hazırlıyoruz” diyerek duyurduğu düzenleme de hayata geçirilecek. Taşerondan kamuya geçenlerin emeklilik zorunluluğu kaldırılıp, isteğe bağlı hâle getirilecek.

EYT teklifinde emekli olup çalışmaya devam edeceklere yönelik teşvik primi düzenlemesi yapılırken, 8 Eylül 1999 öncesinde yani 4447 sayılı Yasa öncesinde işe girenlerden kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin prim gününü dolduran tüm vatandaşların emekli olabilmesi sağlanacak.

EYT için herhangi bir yaş sınırı bulunmayacak. Taşerondan kamuya geçenlerin emeklilik zorunluluğu, isteğe bağlı hâle getirilecek.

Editör: Ferhat Erdemir