Popüler video oyunu Fortnite için kullanıcıları satın alma konusunda manipüle ettiği nedeniyle rekor ceza.

Epic Games ve People Can Fly tarafından geliştirilen popüler video oyunu Fortnite için kullanıcıları manipüle ettiği nedeniyle rekor ceza verildi. Epic Games, suçlamaları kabul etti ve konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Peki, Fortnite başka nelerle suçlanıyor ve ne kadar ceza aldı? Haberin ayrıntılarına hep birlikte göz atalım.

Fortnite için toplamda 520 milyon dolarlık rekor ceza
Fortnite’ın kullanıcıları özellikle çocukları satın alma konusunda arayüzü ve tasarımıyla manipüle ettiği için dava açıldı. Dava sonucunda popüler video oyunu Fortnite, suçlamalara yönelik mahremiyet için 275 milyon dolarlık ceza aldı.

Fortnite, bu cezaya ek olarak bir de uygulama içi satın alma konusunda çocukları manipüle ettiği için de eski kullanıcılara 245 milyon dolar geri ödeme yapacak. Yani Fortnite, bu nedenlerden kaynaklı olarak geri ödeme ve ceza için toplamda 520 milyon dolar ( 9.698.416.000,00 Türk Lirası) ödeyecek.

Epic Games ise konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:


“Hiçbir geliştirici burada sona erme niyetiyle bir oyun yaratmaz. Bu anlaşmayı kabul ettik çünkü Epic’in tüketiciyi korumada ön saflarda yer almasını ve oyuncularımıza en iyi deneyimi sağlamasını istiyoruz.”

Epic Games, konuyla ilgili sorunları davayla birlikte ele aldı. Oyun yapım ve geliştirme şirketi, 13 yaşının altındaki oyunculara özel artık satın almaları devre dışı bırakmak için “Kabinli Hesaplar” özelliğini sundu. Firma ayrıca 2019 yılında da ebeveyn denetimlerini sundu ve bunu geçtiğimiz yıl ücretsiz yaptı. Ek olarak şirket, 13 yaşında olan veya daha büyük olduğu doğrulanmayan kullanıcıların verilerini de dava nedeniyle silecek.

Bloomberght