Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? 27 28 Haziran sokağa çıkmak yasak mı?

Geçen hafta LGS sınavının olduğu Cumartesi günü kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, vatandaşlar saat 09.00 ile 15.00 arasında sokağa çıkmamıştı. Bu hafta sonu 27-28 tarihlerinde yapılacak olan YKS sınavında da sokağa çıkma yasağı olacak mı merak ediliyor…

Google Haberlere Abone ol
Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? 27 28 Haziran sokağa çıkmak yasak mı?
23.06.2020 15:00

LGS sınavının olduğu gün sokağa çıkma yasağının olması, bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağı olacak mı araştırmalarına neden oldu. Geçtiğimiz hafta sadece cumartesi günü uygulanan sokağa çıkma yasağı 27-28 Haziran’da yapılacak olan YKS’nin iki gün 3 oturum şeklinde gerçekleşecek olması sokağa çıkma yasağının saatlerinde de değişikliğe neden oldu…

27 28 HAZİRAN SOKAĞA ÇIKMAK YASAK MI?

Bu hafta sonu yani 27-28 Haziran tarihlerinde YKS sınavının olması nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Ancak bu yasak tüm günü kaplamayacak ve belirli saatler arasında kısmi sokağa çıkma yasağı şeklinde olacak. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından alınan kararın amacı YKS'ye girecek olan öğrencilerin bulaş riskini azaltmak olarak belirtildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan sokağa çıkma yasağı genelgesi kapsamında, 27 Haziran tarihinde 09.30-15.00 saatleri arasında, 28 Haziran tarihinde ise 09.30-18.30 saatlerinde uygulanacak.

Yayınlanan genelgeye göre, sokağa çıkma yasağı kapsamında belirli işletmeler ve belirli vatandaşlar yasaktan muaf olacaklar.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GENELGESİ 

27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran 2020 Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavın sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla; cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında istisnalar hariç olmak üzere 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

YKS sınavlarına girecek adayların sınav binasına ulaşımlarının toplu taşıma ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, özel araçlarla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak gün ve saatlerde; ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri (vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla açık bulanacak.

Yorumlar