Kadir Yıldız / TÜRKGÜN

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile yapılan pazarlıklar sonucu partisinin kararını açıkladı. Buldan, 6’lı masanın HDP’nin şartlarını kabul etmesi sonrası aday çıkarmayacaklarını resmen ilan etti. Buldan, 14 Mayıs’ta Emek ve Özgürlük İttifakı’ndaki partilerin de aday çıkarmayacağını deklare etti. Böylelikle, terörle arasına mesafe koyamayan, teröristbaşı Abdullah Öcalan’a özgürlük isteyen HDP’nin de adayı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Bir süre önce Kandil’deki terörist elebaşlarında Mustafa Karasu 6’lı masaya destek açıklaması yapmış, birlik olunması gerektiğini söylemişti.

Görüşmede son rötuşlar yapıldı

6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları ile TBMM’de bir araya gelerek destek istemişti. HDP, şartlarını kabul eden Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili kararını 1-2 gün içinde açıklayacağını duyurmuştu. Kılıçdaroğlu, Kürt sorununu çözme, yerel yönetimlerde kayyum uygulamasını kaldırma, anadil gibi vaatlerde bulunmuştu. Bunun yanı sıra HDP’nin yetkili ve etkin Cumhurbaşkanı Yardımcılığı ile icracı bakanlık istediği öne sürüldü.

Teröristbaşına özgürlük istediler

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 2 gün önce İstanbul’da düzenlenen Nevruz kutlamalarında terörü öven ifadeler kullanmıştı. Terör örgütü PKK/ YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmeyen Buldan, “Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit kaldırılsın” demişti.

Dışişleri'nden Kosova'daki olayların taraflarına 'şiddetten kaçınma' çağrısı Dışişleri'nden Kosova'daki olayların taraflarına 'şiddetten kaçınma' çağrısı

Benzer bir söylem de HDP’li Ahmet Türk’ten de geldi. Türk, Öcalan için özgürlük vakti geldiğini söyledi ve “bu dönem Öcalan’a özgürlük dönemidir” ifadelerini kullandı. HDP’li Sırrı Süreyya Önder ise teröristbaşına selam gönderdi.

Kılıçdaroğlu, IP’i Akşener’in boynuna astı

İP Başkanı Meral Akşener, HDP ile CHP arasında görüşme olmasının kendileri için bir sorun teşkil etmediğini ancak HDP’nin masaya gelemeyeceğini söylemişti. HDP ise, ‘Biz CHP ile değil 6’lı masanın adayı ile görüşüyoruz” demişti. HDP’nin şartlarının 6’lı masa tarafından kabul edilmesi ile HDP, Kılıçdaroğlu lehine aday çıkarmama kararı aldı. İP’in, “Asla yol yürümeyiz” dediği HDP ile aynı adayı desteklemeye nasıl bir açıklama getireceği ise tartışma konuş oldu. Meral Akşener’in masadan kalktıktan 72 saat sonra tekrar dönmesiyle elini kolunu bağlayan Kemal Kılıçdaroğlu, HDP ile yapılan görüşme sonrası İP’ten gelecek tepkilerin de önünü kesti. Akşener çaresi kalırken parti içinden homurdanma ve tepkiler yükselmeye başladı.