TOLGA POLAT / TÜRKGÜN

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’ndanyüz bulan HDP, bir taraftan demir parmaklıklar arkasından terörist Selahattin Demirtaş aracılığıyla mesaj gönderiyor, diğer yandanparti yöneticileri ile devlete meydan okuyor. HDP’li Sırrı Sakık, zilletiuyardı, kendilerine hainlik etmemesi konusunda tehditler savurdu, Millet İttifakı içindeki partilerin cumhurbaşkanı yardımcılığı, vekillik ve bakanlıkları kendileri sayesinde alacağını açıklayan Sakık, Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Kapalı kapılar ardında konuşulanları açıkla” diye seslendi. Sırrı Sakık, ittifak ortaklarıyla birlikte iktidara geldiklerinde cezaevindeki PKK elebaşı Öcalan’ı ve tutuklu PKK’lıları serbest bırakacaklarını duyurdu.

Yazıklar olsun!

Dertlerinin makam, mevki olmadığını, 100 yıllık Cumhuriyet’i demokratikleştirmek olduğunu belirten Sakık, ayrıca terör örgütüne destekleri nedeniyle kayyumatanan belediyeleri de geri alacaklarını söyledi. CHP’nin, HDP ile yaptığı müzakereleri, terör örgütü PKK’lıların cenazelerine katılan Sezgin Tanrıkulu aracılığıyla yaptığı söyleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ikiye ayrılarak, Çevre Bakanlığının HDP’ye verilmesi gündemde. HDP,Kültür Bakanlığını da istiyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ya da parti yönetiminden herhangi bir isim bu iddiaları yalanlamış değil. “Gündemimizde böyle bir şey yok” açıklamalarıyla, gelecekte yaşanacak gelişmelere açık kapı bırakılıyor.

Talimat üstüne talimat

Zillet masasına, sadece HDP’den değil, terör örgütü PKK’nın yöneticilerinden de talimatlar gelmeye başladı. PKK’nın elebaşlarından teröristbaşı Mustafa Karasu, yayınladığı videolu mesajda muhalefet partilerinin ortak listeyle seçimlere girmesini istedi. Teröristbaşı Karasu, “Bu seçimde en verimli sonucu almaları gerekiyor. Ortak liste daha fazla kazandırır” diye konuştu. Açıklamaların hemen ardından CHP ve İP, ‘fermuar’ modeliyle 12 ilde ortak listeyle hareket etme kararı aldı. Bu iller, iki partinin oy potansiyelinin düşük olduğu, beşten az vekil çıkaran Çorum, Van, Adıyaman, Gümüşhane, Bayburt ve Aksaray gibi illerden oluşuyor. Dün yaşanan bir başka gelişme ise, Gelecek Partisi, DEVA, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin de CHP listelerinden seçime gireceği yönündeydi.

Akşener teslim alınmış Tüm bu gelişmeler ışığında bir başka konu ise İP Genel Başkanı Meral Akşener’in sessizliği. Mikrofonu eline aldığında mangalda kül bırakmayan Akşener, İçişleri Bakanlığı döneminde 28 Şubat kararlarını korkakça uygulamış ve bu kararları savunmuş bir isimdi. Aynı Akşener, gizli ortaklarını ürkütmemek için HDP ve Kandil’den gelen mesajları görmezden geliyor. Failin ‘İP’i hedef almadım, hırsızı kovalıyordum” açıklamalarına rağmen, İstanbul İl Başkanlığına saldırı düzenlendiğini iddia ederek grup kürsüsünden boş kovanları yerlere fırlatan ve her kesimden yaptığı hareket nedeniyle tepki gören Meral Akşener, kısa süre içinde yüzde 50’ye yakın kaybettiği oyu geri kazanmak için ne yaptığını bilemez hâlde etrafına nefret kusuyor. Akşener’in sözlerini niteliksiz bulan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Kandil miyavladığı zaman bunlardan herhangi bir kükreme geliyor mu? Kandil’deki teröristlere söyleyemediklerini Cumhurbaşkanımıza söylüyorlar. Ortaya çıkan hazımsızlığın arkasındaki esas sebep budur. Masadan oturup kalkmayla ilgili ciddi bir cari açık ortaya çıktı. Seçim kampanyaları seccadeye ayak basarak başladı, Meclis çatısı altında kurşun sergisi düzenleyerek

bunu sürdürmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

İnce’den, Engin Altay’a sert mesaj!

Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk’te katıldığı programda Muharrem İnce’ye adaylıktan çekilmesi için teklif götürdüklerini, ancak İnce’nin buna olumsuz yaklaştığını söylemişti. Muharrem İnce de aynı gün paylaştığı mesajda, CHP’nin herhangi bir teklifle gelmediğini ileri sürmüştü. Dün yaşanan bir başka gelişmede CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Muharrem İnce’yle 29 ve 30 Mart’ta görüşüldüğünü ancak önerilere yanıt alamadıklarını duyurdu. İnce, sosyal medya hesabından Altay’a şu sözlerle yanıt verdi: Sayın Fikri Sağlar ziyaretime geldiğinde kesin aday listesi Resmi Gazete’de yayınlanmış, kura çekilmişti, iş işten geçmişti.

Sayın Engin Altay bir açıklama yapacaksa kendisine 2018 seçim gecesi ile ilgili bana atılan iftiralar konusunda açıklamayapmasını tavsiye ediyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığımız görüşmede ise deprem bölgesi, seçim güvenliği ve troller dışında bir konu görüşmedik.

Editör: Bilge Güler