YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRGÜN

Büyük deprem felaketi olur olmaz devlet odaklı arama, kurtarma ve yardım derneklerini gölgelemek ve hükümeti aciz göstermek için çok organize bir şekilde “Devlet yok, Ahbap var” propagandasına başlamışlardı. CHP’nin başını çektiği 6+HDP masasının, FETÖ’nün, PKK’nın tüm unsurları bu propagandaya sarılmıştı. AFAD’a yapılacak yardımları engellemeyi, AFAD’ın misyonunu geciktirmeyi ve devletin bölgedeki refleksini yormayı hedefleyen oyunu MHP Lideri Devlet Bahçeli erkenden görmüş ve yine önceden bu oyunu bozmuştu. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin derdi depremzedeye yardım yapana ve ulaştırana öfke değildi. Ama oyunu bozulanlar ve oynanan oyunu anlamayanlar bu öfkeyi sanki yardım edenlere kızıyor gibi yansıttılar. Türkiye’de AFAD’a 1 milyon TL tutarında yardım yapan ilk Genel Başkan olan, bölgeye ihtiyaçları yerinde tespit edecek heyeti anında gönderen, Türkiye genelindeki tüm Ülkü Ocaklarını, MHP’li belediye başkanlıklarını, il ve ilçe başkanlıklarını deprem bölgesi için seferber eden bir Liderin zaten yardım yapana kızacağını düşünebilmek, o kişilerin zekâ düzeyini tartışmaya açan bir durumdu.

MHP Lideri Devlet Bahçeli ne demişti. Devleti bir kenara itip, ahbap çavuş ilişkileriyle yardım toplanması, bu kapsamda paralel bir hat kurulması devletin inandırıcılığını bir nevi gölgelemektir, bizim nazarımızda da itibar edilmemesi gereken bir yanlıştır. Devletin yapamadığı, yatıştıramadığı ve yetişemediği ne vardır da ahbapçılar ve babalacılar akbaba gibi kanat çırpmaktadır? Devleti acz içinde gösterircesine sosyal medyaya üşüşenler bindikleri dalı kestiklerini ne zaman anlayacaklardır? Böylesi bir muhterislik kimin harcı, kimin haddidir?

Peki, FOX TV’ye çıkan Ahbap Derneği kurucusu ve Başkanı Haluk Levent hangi itiraflarda bulundu?

“Okyanus ötesi hesapları, 'Devlet yok Ahbap var' yazmaya başladı. Bu nasıl bir kötülüktür' Biz bir derneğiz, biz orada 30-40 kişiyiz AFAD yüz binlerce kişi. Biz nasıl devletle yarıştırılabiliriz!”

"Maalesef o tür hesaplar çıktı ve bu hesaplardan da bilgi alan Türkiye’de kendi alan yaratmak isteyen hesaplar var.”

“Biz devletin karşısında hiçbir şey değiliz.”

“Devletin tamamı oradaydı. Yanlış anlaşılmasın diye söylüyorum, ben gittiğimde sayın Hulusi Akar, Mehmet Ersoy, Süleyman Soylu ve Fahrettin Koca’yı gördüm. Görmedim mi diyeyim?”

Haluk Levent’in bu itirafları MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin uyarılarını ve tespitlerini haklı çıkarmadı mı?

FOX TV, Haluk Levent üzerinden propaganda alanı açarak oyunlarını sürdürmeyi düşünüyordu. Ama Haluk Levent’in bu itirafları hepsini ters köşe yaptı. 6+HDP masasının unsurları şimdi çıldırmış gibi Haluk Levent’e “Devletin tamamı oradaydı. Biz devletin, AFAD’ın karşısında hiçbir şey değiliz” demesinden dolayı saldırıyorlar.

“Haluk Levent korkmuş, kulağı çekilmiş, satılmış, ürkmüş…” şeklinde uzayan öfke nöbeti geçiriyorlardı. Çünkü Haluk Levent’in Ahbap’ı onların kirli algı ve kara propagandaları için uygun bir figürdü. Bunun için Oğuzhan Uğur gibi şovmenleri, HD(P)KK sevdalısı Ekrem İmamoğlu gibi adamı 2. Atatürk gören hunili deli Gökhan Özoğuz gibi sanatçı bozuntularını da Ahbap’ın yanına monte etmişlerdi.

Ama görüldüğü gibi ne yaparlarsa yapsınlar, kullanmak istedikleri figür bu oyundan çekilip bunların oyunlarını bozdu.

Editör: Ferhat Erdemir