İbni Sina'dan öneriler: Bin sene önce yazmış! İşte mucize besin...

Sıhhatimizi gözetmek ismine gün içerisinde bir hayli tedbir alıyoruz. Kuruyemişlerin sıhhatimiz açısından bir hayli yararı bulunuyor. Özellikle de beyaz leblebinin bereketleri çok öğrenilmese de bedenimiz üzerinde afallatıcı verimleri var. İbn-i Sina'nın binlerce yıl önce kaleme aldığı ‘’Küçük Tıp Kanunu’’ adlı kitabında bahsettiği harika besinler, birçok hastalığa karşı kalkan oluyor. İşte İbn-i Sina’nın tavsiye ettiği şifalı besinlerde biri de...

İbni Sina'dan öneriler: Bin sene önce yazmış! İşte mucize besin... - Sayfa 1

Leblebi yiyecek bedeli yüksek olan bir kuruyemiş olduğundan bedenin lüzumu olan bazı vitamin ve minerallerin yetersizliğini giderir. Özellikle sporcuların egzersiz evveli harcadığı bu yiyecek sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, protein, lif, A vitamini ve C vitamini içermektedir.


İbni Sina'dan öneriler: Bin sene önce yazmış! İşte mucize besin... - Sayfa 2

Beyaz leblebi nedir?


İbni Sina'dan öneriler: Bin sene önce yazmış! İşte mucize besin... - Sayfa 3

İlk olarak leblebi Şeyh Murat Gazi tarafından nohudun ıslatılıp kavrulması ile keşfedildi. İç Anadolu bölgesinden sonra Ege bölgesinde de üretilmeye başlanan leblebi, Çorum'dan farklı olarak beyaz nohuttan üretilir. Bu yüzden Ege bölgesinde üretilen beyaz leblebiye “sakız leblebisi” de denmektedir.


İbni Sina'dan öneriler: Bin sene önce yazmış! İşte mucize besin... - Sayfa 4

Burada bulup okuduğu kitaplar sayesinde bilgisi daha da derinleşen ve düşünceleri gelişen İbn-i Sina, 21 yaşına geldiğinde dönemin en büyük hekimlerinden biri sayılıyordu.