İçine PKK kaçmış CHP

Türkiye, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2009 yılında “Kürt sorunuyla ilgili önümüzdeki günlerde çok iyi şeyler olacak” şeklindeki işaret fişeğiyle başlayan bir açılım sürecine şahit olmuştu.

Günün Başyazısı
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
İçine PKK kaçmış CHP

Yıldıray Çiçek / TÜRKGÜN

Türkiye, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2009 yılında “Kürt sorunuyla ilgili önümüzdeki günlerde çok iyi şeyler olacak” şeklindeki işaret fişeğiyle başlayan bir açılım sürecine şahit olmuştu. Dönemin hükümeti, açılım sürecinin muhatabı olarak terör örgütü PKK’nın İmralı- Kandil-BDP(HDP) unsurlarını tercih etmişti. Tüm hareketlilik bu üç terör unsuru arasında gerçekleşiyordu.

Sanki Kürt kökenli vatandaşlarımızın temsilcisi terör örgütü PKK’ymış gibi onlara sorularak, onlara danışılarak, onlardan yol haritası alınarak adımlar atılıyordu. Muhatap alınan terör örgütü elbette bölge insanının huzurunu, refahını öncelikli gören talepler peşinde değil, özerklik, federasyon içeren, Türkiye’nin bölünmesini hızlandıracak taleplerde bulunuyordu. Terör örgütü PKK ile Türk devleti âdeta eşitlenmeye çalışılıyor, Anayasa’nın PKK’nın talepleriyle şekillendirileceği açıkça konuşuluyordu.

Sonuçta açılım sürecinde Türkiye adına müspet bir tane gelişme olmamış, taleplerini hızlandırmak isteyen PKK’nın terör eylemlerini artırmasıyla tam bir fiyaskoyla sonuçlanmıştı. O süreçte hangi uyarıları yaptıysa hepsinde haklı çıkan MHP Lideri Devlet Bahçeli de sürecin sonunda karşılaşılacak manzaraya ilişkin tarihi tespitlerde bulunmuştu. Terör örgütü PKK’yı ve onun siyasi uzantısı HDP’yi muhatap alarak açılım süreci yapmaya kalkan AKP iktidarı tüm bu yanlışlarını görerek 2016 yılından itibaren terör örgütüne karşı anladığı dilden mücadeleye başlamıştır. Bu konudaki kararlılık Türkiye’de terör olaylarını azaltmış durumdadır. PKK’nın nefesinin kesildiği günleri yaşıyoruz dersek abartmış olmayız.

Atatürkçüler iyi izlesin

AK Parti iktidarı, terör örgütünün anladığı dilden mücadelesi sonucu sınır içi ve ötesinde toplam 18 bin 500 terörist öldüren operasyonlara imza atmıştır. Bununla birlikte Doğu ve Güneydoğu’da yaşam alanı huzur bulmaya başlamıştır. Fakat dün açılım sürecinde AKP’ye misyon yükleyenler, son 6 yılda da PKK açılımı yaptırmayı daha muhalefette iken CHP’ye yüklemiştir. Dün AKP’yi eleştirdiğimiz tüm konuları artık CHP ve ittifak ortakları yapmaktadır.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun son çıkışı olan “HDP ile Kürt sorununu çözeriz” ifadesi, bu misyonu yüklendiklerinin son işareti olmuştur. Özellikle son 6 yıldır PKK ile iç içe geçmiş CHP “ben artık her yönüyle hazırım” diyor. Aslında HDP’ye bile gerek yok, CHP “PKK açılımını” tek başına yürütecek kadar hevesli… Atatürkçüler iyi izlesin, CHP’nin PKK açılım şovu tüm hızıyla devam ediyor.

Yorumlar