KADİR YILDIZ / TÜRKGÜN 

İP Başkanı Meral Akşener’in “seçimlere ayrı adaylarla girelim” çağrısının ardından gözler Ankara ve İstanbul adaylarına çevrildi. Kendi adayları ile seçime gireceklerini söyleyen Akşener’in blöfü kısa sürdü. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın tekrardan aday olacaklarını söylemesi İP’te paniğe yol açtı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise İstanbul ve Ankara’da dominant partinin CHP olduğunu ve adayların CHP’li olacağını belirtti.

Dominant parti CHP’dir

 2024'te yapılacak yerel seçimlerle ilgili konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, “İmamoğlu CHP’nin, Yavaş İYİ Parti’nin adayı olsun formülüne ne dersiniz?” sorusu üzerine, "Ankara’da da İstanbul’da da dominant olan parti CHP’dir. Öyle kabul etmek lazım" diye vurgu yaptı. CHP’nin adaylarının değişmeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “CHP’li belediye başkanlarının olduğu yerde CHP’li belediye başkanları vardır, devam eder. Bunun ortası olmaz. Her halükârda Ankara’da da İstanbul’da da dominant olan parti CHP’dir. Öyle kabul etmek lazım” diyerek rest çekti. Akşener’in bir süredir pazarlığı artımak için yaptığı şantaja boyun eğmeyen Kılıçdaroğlu, YSP (HDP) üzerinden mesaj verdi.

Marmara için fırtına uyarısı Marmara için fırtına uyarısı

YSP (HDP) ile ilişkileri koparmadık

 Akşener’in YSP ile yeniden bir ittifaka rıza gösterip göstermeyeceği ile ilgili kendisine yöneltilen bir soruya cevap veren Kemal Kı- lıçdaroğlu, “Yeşil Sol Parti ile kavga, düşmanlaşma yok, iş birliğimiz de yok. Bir parti ile oturup konuşma- nızın koşulları vardır. Yeşil Sol Parti ya da diğer partilerin İstanbul için ne yapacağını henüz bilmiyoruz. Gelişen olaylar, süreç içinde oturulur konuşulur. Kimseyle kavga etmiş, ilişkileri tamamen koparmış değiliz. Kimse kimseyle “kesin bir şey görüşmez, olmaz” diye bir şey yok. Eleştirileri saygı ile karşılıyoruz. Şimdi fazla bir şey söylersek Yeşil Sol Parti’nin iç işine karışmak ya da etik dışı bir davranışta bulunmuş oluruz” dedi. 2 Mart’ta “kumar masası” diyerek kalktığı masaya 6 Mart’ta tekrar oturan Akşener’in hızlı dönüşleri artık yadır- ganmayacak boyuta ulaştı. 26 Ağustos’ta “seçimlere ayrı ayrı girelim” çağrısını yaptıktan üç gün sonra “ittifak yapabiliriz” diyen Meral Akşener’in siyasi dönüş- leri kabak tadı vermeye başladı. İmamoğlu ve Yavaş’ın tekrar aday olduğunu açıklaması Akşener’in YSP’ye (HDP) rağmen yeniden CHP’ye yanaşmasına zemin hazırladı. Yerel seçim pazarlığını artırmak için İstanbul ve Anka- ra’da kendi adaylarını çıkarmakla şantaj yapan Meral Akşener’e cevap CHP’li belediye başkanla- rından geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğ- lu, “ben yola çıktım” diyerek cevap verdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise tekrar- dan CHP’nin adayı olacağını “Allah nasip ederse, sizler de bize destek olursanız, seçime girip inşallah bir 5 yıl daha sizlerle birlikte olmak istiyorum” sözleriyle duyurdu.

Deva, Gelecek ve Saadet ne yapacak?

CHP ve İP arasında gerginliğe neden olan yerel pazarlık küsurat partilerine de sıçradı. Deva Partisi’nin yerel seçimlerde CHP’nin adaylarına destek vermek için grup kurma sayısına erişeceği milletvekili geçişinin sağlanmasını şart koştuğu iddia edildi. Saadet ve Gelecek Partisi ise seçimlere kendi adayları ile gireceklerini açıklarken güçlü oldukları yerlerde CHP’nin desteğini almayı plandı. Seçime CHP listelerinden giren partilere yönelik eleştirilere yanıt veren Ali Babacan, "CHP'nin kendi başına bugün herhangi bir seçime girip Türkiye genelinde, Türkiye'nin tümü için kazanması mümkün mü? Ya siz hayal mi görüyorsunuz?" ifadelerini kullanmıştı. Gelecek ve Saadet Partisi de CHP’den bağımsız olarak yerel seçimlere gireceklerini açıkladı. Gelecek ve Saadet partisinin iş birliği yapacağı, partilerinin oy oranlarına göre adayların destekleneceği belirtildi. Genel seçimlere CHP listelerinden giren Saadet ve Gelecek partisinin yerel seçimlerde ise CHP’nin kendi adaylarına destek vermesini isteyecekleri ifade edildi.