YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Dün, bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde cumhurbaşkanı adayları Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce’nin Memleket Partisi’nde görüşmesi başlamıştı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’den itibarsızlaştırıp gönderdiği ve parti kurdurmak zorunda bıraktığı Muharrem İnce’yi adaylıktan vazgeçirip kendine desteğe davet edeceği gizli ve saklı bir durum değildir.

CHP’nin acizleri, çaresizleri CHP’nin acizleri, çaresizleri

Yani Kemal Kılıçdaroğlu yine “Gel bakalım Muharrem” diyecektir. Muharrem İnce, 2018 cumhurbaşkanlığı adaylığı sırasında koşa koşa kürsüye gitmişti. Ama şimdi ne yapar bilemiyorum.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Muharrem İnce’ye cumhurbaşkanı yardımcılığı, milli eğitim bakanlığı ve CHP genel başkanlığı içinden birini teklif edeceği iddialar arasındadır. Bakalım Muharrem İnce böyle bir makamla kandırılma tuzağına düşer mi?

Zaten 6’lı masa cumhurbaşkanı yardımcılığını ayağa düşürmüştür. Önüne gelene cumhurbaşkanı yardımcılığı teklif etmişlerdir. 6’lı masa içindeki genel başkanlara o teklif yapıldığı yetmiyor gibi Ankara ve İstanbul’da “Faydasız kilisenin papazı” gibi ortada dolaşan, vizyonsuz-icraatsız-projesiz-hizmetsiz Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ikilisine bile cumhurbaşkanı yardımcılığı teklif edilmiştir. Bu cephede en değersiz sıfat zaten cumhurbaşkanı yardımcılığı olmuştur. Zaten CHP’deki HDP’leşmiş CHP yaratanlar, CHP’yi Muharrem İnce’ye teslim eder mi? Muharrem İnce’ye bunun hayalini bile kurdurmazlar.

Zaten bir ay önce Kemal Kılıçdaroğlu’nu “CHP milletvekili Atatürk’e ve İnönü’ye 'faşist' diyor. Utanmadan bu adamı milletvekili yapıyorlar. Tekrar listeye koyarlarsa da şaşırmam. Atatürk’e 'faşist' diyenler, 'Dersim katliamcısı' diyenler, 'Mustafa Kemal' diyenler; FETÖ’cüsü, PKK’lısı, Atatürk düşmanları ne kadar varsa hepsi dolmuşlar içeri. Parsel parsel satın almışlar, Atatürk’ün partisini. Yazıklar olsun” diye suçlayan Muharrem İnce’nin Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verme kararı alması için, Kemal Kılıçdaroğlu’nun PKK-FETÖ ilişkisini bitirdiğini ispat etmesi ve HD(P)KK ile ittifakını sonlandırması gerekir.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bunu yapması mümkün mü? Asla değil. Buna rağmen Muharrem İnce adaylıktan çekilirse aylardır kendisine hakaret ve küfür eden PKK’lılarla, FETÖ’cülerle aynı hedefte buluşmuş olacak ve tamamen karakterini tartışmaya açacaktır.

CHP ve ittifak ortakları, aylardır Muharrem İnce’ye etmedik küfür, hakaret, atmadık iftira bırakmadı. 100 bin imzayı bile “AK Partililerden aldı” dediler.

Muharrem İnce tüm bunları yalayıp yutup ne adına FETÖ-PKK çizgisine gelerek, Kemal Kılıçdaroğlu’na destek için cumhurbaşkanı adaylığından ayrılacak ki? Bunun mantıklı bir cevabı yok. Zaten Muharrem İnce 6+HDP masasına oturursa bunun başka cevapları aranır.

Ama CHP masadan kalkanları tekrar masaya oturtmada oldukça kabiliyetlidir. Meral Akşener buna en çarpıcı örnektir. Meral Akşener 6+HDP masasından kalktığında ona da ne hakaretler, ne küfürler ettiler, iftira attılar, tehdit ettiler ve 3 gün sonra masaya tekrar onu oturttular.

Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi, Muharrem İnce’nin kendilerine çok büyük zarar verdiğinin farkında olduğu için şimdi de yalvarma tonuna geçtiler.

Tam yazıyı bitirirken, İnce ve Kılıçdaroğlu arasındaki görüşme de bitti. Ve Muharrem İnce basın açıklaması sırasında defalarca “PKK ve FETÖ ile mücadele edeceğini” söyledi. O sırada Kılıçdaroğlu lafların kendine geldiğini anladığı için gülüyordu.

“Adaylıktan çekilecek misiniz?” sorusuna  “Hayır öyle bir şey demedim. Terör örgütü PKK-FETÖ her cepheden bize saldırıyor. Biz Köroğlu gibi döne döne onlarla vuruşmaya devam edeceğiz” dedi. FETÖ-PKK destekli Kılıçdaroğlu şimdilik dersini alıp gitti.