Karabağ zaferi manşetlerden düşmüyor... Alman dergi adını koydu: Artık en büyük güç Türkiye! Karabağ zaferi manşetlerden düşmüyor... Alman dergi adını koydu: Artık en büyük güç Türkiye!

İngiliz parlamentosunun Kuzey İrlanda asıllı Demokratik Birlik Partisi (DUP) Milletvekili Sammy Wilson, "PoliticsHome" adlı politika haberleri sitesi için "Kıbrıs'ın kendi Hayırlı Cuma Anlaşması'na ihtiyacı var" başlıklı yazı kaleme aldı. Wilson, yazısında, Kıbrıs'ın yakın tarihine baktığında, Kıbrıs Adası ile İrlanda Adası arasında paralellikler kurmanın kolay olduğunu belirterek, "(Kuzey İrlanda'da 1998'de mezhepsel ve ayrılıkçı çatışmaları son erdiren) Hayırlı Cuma Anlaşması'ndan ve sorunların sona ermesinden çıkardığımız derslerin Kıbrıs'a uygulanabileceğine ve süregelen Kıbrıs meselesine siyasi çözüm bulunmasına yardımcı olabileceğine inanıyorum" dedi.

Bağımsızlığını kazanmadan önce Kıbrıs'ı İngiltere'nin yönettiğini ifade eden Wilson, Kıbrıs'ta gelecekteki ve kalıcı barış anlaşması için şablon görevi görebilecek Hayırlı Cuma Anlaşması'na İngiltere'nin taraf olduğunu hatırlattı.

KOSOVA HATIRLATMASI

Adanın şimdiye kadar barışçıl çözüm bulmaya yönelik tüm girişimler başarısız olduğunu ifade eden Wilson "En umut verici plan olan 2004 BM çözümü, Kıbrıslı Türkler tarafından kabul edilmiş ancak Kıbrıslı Rumlar tarafından reddedilmiştir. Mevcut bölünme 1963'te Cumhurbaşkanı Makarios'un Kıbrıs Yüksek Anayasa Mahkemesini hiçe sayarak anayasada tek taraflı değişiklikler önermesi ve uygulamaya koymasıyla başlamış ve sonunda adayı bölen uzun bir dizi olaya yol açmıştır. Benim görebildiğim kadarıyla KKTC'nin BM tarafından bağımsız bir devlet olarak kabul edilmemesi için hiçbir neden yok. Hatta Uluslararası Adalet Divanı'nın 2010'da Kosova'nın bağımsızlığına ilişkin aldığı karar KKTC'nin talebine daha fazla yasallık kazandıracaktır" görüşünü paylaştı.