Her fırsatta demokrasi ve "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" vurgusu yapan İP'deki milletvekili aday listesi, parti içinde kıyameti kopardı. Birçok ildeki temayüllerde görülen hile ve usulsüzlükler teşkilatları isyan ettirdi.

İzmir'deki temayül yoklamasına "uyduruk" diyerek tepki gösteren İP Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, İP Genel Başkanı Meral Akşener'e de "Bunu bile bile meşru kabul etti" diyerek tepki gösterdi.

"HATA, HİLEDEN ONURLUDUR"
Antalya'daki temayül yoklaması da ince oyunlara sahne oldu. Milletvekili adayı olabilmek için görevinden ayrılan eski Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya adaylığından feragat ederek İP'den ayrıldı.

Temayül yoklamalarında büyük usulsüzlükler döndüğünü belirten Kocakaya, "Hata yapmak, hile yapmaktan çok daha onurluca bir eylemdir" diyerek ortaya çıkan tabloya isyan etti.

"ŞAHSİ MENFAATLER..."
İP'in Konya listesi de skandallara anılıyor. Milletvekili aday listesinin 5. sırasında yer alan Süleyman Şenol da hem adaylıktan çekildi hem partisinden istifa etti.

İP'de şahsi menfaatlerin döndüğünü ve akıl tutulması yaşandığını vurgulayan Şenol, "Mensubu olduğum partinin ve liderinin ülkenin geleceğine yön verebilecek bir yetkinliğe ve güvenilirliğe sahip olmadığını göstermesi sebepleriyle İYİ Parti'den istifa ediyorum" dedi.

"CİDDİ PARALAR DÖNDÜ"
Sabah'ın haberine göre, İP listelerindeki krizin bir diğer noktası Şanlıurfa oldu.

Akşener'in kendisine "Seni Ankara'da milletvekili olarak görmek istiyorum" diyerek söz verdiğini, bu sebeple İYİ Parti Şanlıurfa İl Başkanlığı'ndan istifa ederek milletvekili adayı olduğunu belirten Fedai Çakmaklı, "Maalesef ciddi paraların döndüğünü, benim de listede olmadığımı buradan ifade etmek istiyorum. Davamızı hiç paraya sattılar. Arkamdan büyük istifalar gelecek" ifadelerini kullandı.