Gazze'deki sağlık idaresine ait Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, İsrail savaş uçaklarının hastanenin üçüncü ve son katını bombalayarak ağır hasara yol açtığını bildirdi.

AA'nın haberine göre İsrail'in ayrıca Gazze'nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi'nin yakın çevresini vurduğunu ve hastanenin zarar gördüğü açıklandı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, "İsrail, Endonezya Hastanesinin bitişiğini vurdu" dedi ve Kudra, saldırıda hastanede ciddi hasarın meydana geldiğini belirtti.

İsrail'de Başbakan Netanyahu ile Savunma Bakanı Gallant arasındaki anlaşmazlık derinleşiyor İsrail'de Başbakan Netanyahu ile Savunma Bakanı Gallant arasındaki anlaşmazlık derinleşiyor

Kudra, İsrail saldırısının "yüzlerce yaralının, hastanın, sağlık personelinin, gazetecinin ve binlerce yerinden edilmiş insanın hayatını tehlikeye attığını" kaydetti.

FİLİSTİN KIZILAYI'NIN YARDIM DEPOSU DA VURULDU
Öte yandan Kızılay, Gazze'de inşasına destek sağladığı Filistin Kızılayı'na ait insani yardım deposunun İsrail tarafından ağır bombardıman sonucu ciddi hasar aldığını ve kullanılamaz halde geldiğini duyurdu. 

Türk Kızılay tarafından sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, konuya ilişkin, "Gazze'de Türk Kızılay olarak inşasına destek sağladığımız, Filistin Kızılayı'na ait insani yardım deposunun ağır bombardıman sonucu ciddi hasar aldığı, kullanılamaz halde geldiği bilgisi ve görüntüleri bugün tarafımıza ulaşmıştır. Söz konusu depo, insani yardım faaliyetlerimizde birlikte çalıştığımız Filistin Kızılayı'na ait olup Gazze'de Türk Kızılay'a ait bir depomuz bulunmamaktadır. Ağır koşullar altında insani ihtiyaçları karşılamak için cansiparane çalışan Filistin Kızılayı çalışan ve gönüllüleri başta olmak üzere, İnsani yardım çalışanları ve tesislerine yapılan her türlü saldırıyı şiddetle kınıyoruz" denildi. 

AFAD: GAZZE'DE LOJİSTİK DEPOMUZ YOK 
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) da yıkılan binanın AFAD'a ait olduğu iddialarının doğru olmadığını, Gazze'de AFAD'a ait herhangi bir lojistik deponun bulunmadığını açıkladı. AFAD'ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Bazı sosyal medya hesaplarında İsrail tarafından, AFAD’ın kullandığı binanın ağır hasar aldığı yönündeki iddialar üzerine açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur. Gazze'de kurumumuza ait faaliyet gösteren herhangi bir lojistik depo bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verildi.