Pulitzer Ödüllü Vietnamlı yazar Viet Thanh Nguyen, İsrail'in Gazze'deki Filistinlilere yönelik saldırılarını kınayan bir açık mektuba imza atınca New York'taki 92NY edebi okuma serisindeki okuma etkinliği iptal edildi. Konuşmayı iptal eden 150 yıllık 92NY isimli kuruluşun Yahudi bir kuruluş olduğu belirtiliyor. Yazar Nguyen yaptığı yeni açıklamada iki personelinin yaşananlardan sonra istifa ettiğini ve edebi seri etkinliğinin tümünün ise kuruluş tarafından duraklatıldığı açıklandı. Yazar Viet Thanh Nguyen yaptığı açıklamada, "Filistin, İsrail, işgal ve savaş konusunda söylediğim veya yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim" dedi. İşte detaylar...

İşgalci İsrail'in Gazze'deki Filistinli sivillere hava saldırıları düzenleyerek katliamlar yapmasına birçok entelektüel sessiz dururken 'The Sympathizer' (Sempatizan) adlı romanıyla 2016 yılında Pulitzer Ödülü kazanan Vietnamlı yazar Viet Thanh Nguyen, İsrail'i kınayan bir açık mektuba imza atarak Filistinlilere destek oldu.

FİLİSTİN'E DESTEK OLDU, KONUŞMASI İPTAL EDİLDİ

Ancak Nguyen, New York'taki '92NY' edebiyat merkezinde 'Christopher Lightfoot Walker Okuma Serisi' etkinliğinde gelecek cuma bir konuşma yapacaktı.


INSTAGRAMDAN DUYURDU

Nguyen, konuyla ilgili Instagram hesabından yaptığı açıklamada etkinliğin iptal edildiğini öğrendiğini şöyle duyurdu: "Etkinliğin kurum tarafından iptal edildiğini öğrendim. Kullandıkları dil etkinliğin ertelendiği yönündeydi ancak hiçbir neden gösterilmedi, başka bir tarih de teklif edilmedi ve bana hiç sorulmadı.

Böyle duyurdular: Atina ziyareti tüm Avrupa'yı etkileyecek Böyle duyurdular: Atina ziyareti tüm Avrupa'yı etkileyecek

Aslında bu bir iptal kararı. Sosyal medya yorumlarında bazı kişiler bir bomba tehdidi olduğunu duyduklarını söylüyor. 92NY merkezinin çalışanlarından böyle bir şey duymadım."

YAZAR AÇIKLADI: "FİLİSTİN, İSRAİL, İŞGAL VE SAVAŞ KONUSUNDA SÖYLEDİĞİM HİÇBİR ŞEYDEN PİŞMAN DEĞİLİM"

Yazar, Instagram hesabından gelişmeleri anbean okuyucularıyla paylaştı. New York'taki '92nd Street Y' edebiyat merkezinde 'Christopher Lightfoot Walker Okuma Serisi'nin kuruluş tarafından tümden iptal edildiği ifade edildiğini açıklayan yazar Nguyen, "Etkinliği düzenleyen Berbard Schwartz'a ve etkinliğin ertelenmesini kabul etmeyi ilkeli bir duruşla reddetmesine çok sevindim. Filistin, İsrail, işgal ve savaş konusunda söylediğim veya yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim. Sadece Bernard ve Y'deki diğer personelin sanat ve yazarları savunmaktan bu kadar derinden ve olumsuz etkilenmesinden pişmanım" dedi.

YAHUDİ KURULUŞ TÜM EDEBİ SERİYİ DURAKLATTI, İKİ PERSONEL İSE İSTİFA ETTİ

92NY adındaki kuruluşun edebiyat serisini de duraklattığını yazar Instagram hesabından duyurarak şu bilgileri paylaştı: "Bu şekilde olmak zorunda değildi. 92NY gelecekteki konuşmacıları iptal ettikten sonra tüm edebi serisini 'duraklamaya' koydu. Dionne Brand, Christina Sharpe, Saidiya Hartman, Andrea Long Chu ve Paisley Rekdal. İki personel üyesi, Sophie Herron ve Sarah Chihaya istifa etti." 92NY'nin Unterberg Şiir Merkezi'nin yöneticisi Sarah Chihaya ve kıdemli program koordinatörü Sophie Herron istifa ettiklerini doğruladığı öğrenildi.