İstanbul'da gece saatlerinde başlayan sağanak, kent genelinde hayatı olumsuz etkiledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün dün yaptığı yağmur ve fırtına uyarıların ardından kentte beklenen yağış, gece saatlerinden itibaren zaman zaman etkisini artırarak sürdürdü.

Bakırköy Kennedy Caddesi'nde bulunan bir alt geçit, yağış sonrası suyla doldu. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kanal temizliği ve araçla su tahliyesi yaptı. Alt geçidi kullanan sürücüler de biriken su nedeniyle ilerlemekte güçlük çekti.

Zeytinburnu 10. Yıl Caddesi'nin Kennedy Caddesi'yle bağlandığı noktada oluşan su birikintisi nedeniyle de 4 araç mahur kaldı. Yaklaşık 1,5 saat suyun içinde bekleyen araçlar, çekici yardımıyla kurtarıldı.


İSKİ ekipleri, vidanjör yardımıyla yolda biriken suyu tahliye etti.

Aracıyla caddede mahsur kalan İbrahim Yavuz Çakır, U dönüşü yapmak isterken aracının suda mahsur kaldığını ve çalışmadığını söyledi.

Beşiktaş Ortaköy'de fırtınanın etkisiyle dalgalar sahile vurdu.


Üsküdar Bulgurlu Mahallesi'nde şiddetli yağış nedeniyle rögar taştı, Cumhuriyet Mahallesi'nde bir binanın bahçe katında biriken su, vatandaşlar tarafından kovalarla tahliye edildi.

Ümraniye'de de yağış nedeniyle rögar taşarken yolda su birikintisi oluştu.


KAĞITHANE'DE İSTİNAT DUVARI ÇÖKTÜ

Kağıthane Talatpaşa Mahallesi Sultan Şah Sokak'ta bulunan bir binanın arkasında yer alan istinat duvarı, aşırı yağış sebebiyle çöktü. Duvarın çökmesiyle altında bulunan toprak, binanın zemin katındaki dairenin girişine kadar kaydı.

Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine zabıta ekipleri sevk edildi.

Ekipler, olay yerine şerit çekerek önlem aldı. Fen işleri ekiplerinin incelemesinin ardından dairenin girişine kadar gelen toprak kaldırılacak.

Maltepe'deki Altıntepe alt geçidi de yağış nedeniyle suyla doldu. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine polis ve İBB ekipleri sevk edildi.

Güvenlik nedeniyle alt geçit araç geçişine kapatılırken, ekipler tıkanan rögarı ve biriken suyu boşaltmak için çalışma yapıyor.

Öte yandan İBB'den yapılan açıklamada, saat 12.00 itibarıyla en fazla yağışın sırasıyla Beykoz (39,9 kg/m2), Ümraniye (36,9 kg/m2), Sarıyer (35,8 kg/m2) ve Şişli (32,6 kg/m2) ilçelerinde ölçüldüğü kaydedildi.

Sağanak nedeniyle yaşanması muhtemel olumsuzluklara karşı hazırda bekleyen 5 bin 45 personel, 2 bin 104 araç ve iş makinesiyle il genelinden alınan ihbarlara müdahale edildiği belirtilen açıklamada, kentteki bazı bölgelerde meydana gelen göllenmelere müdahale edildiği aktarıldı.

İZMİR'DE ŞİDDETLİ SAĞANAK VE FIRTINA HAYATI OLUMSUZ ETKİLİYOR

İzmir'de etkili olan şiddetli sağanak ve fırtına nedeniyle bazı sokaklarda su baskınları, trafikte de aksamalar yaşandı.

Kentte sabah saatlerinde başlayan yağmur, fırtınanın etkisiyle sağanağa dönüştü. Bulut örtüsü nedeniyle havanın karardığı kentte gök gürültüsü eşliğindeki sağanak, cadde ve sokaklarda su birikintileri oluşturdu.


Özellikle Konak, Bayraklı, Buca ve Balçova ilçelerinde ev ve iş yerlerinden su baskını ihbarları yapılırken Basmane'deki metro istasyonu girişinde mahsur kalanlar polisin yardımıyla tahliye edildi.

Ulaşımda aksamaların yaşandığı kent genelinde başta Halkapınar semti olmak üzere çok sayıda köprülü kavşak ve geçitlerde biriken su, sürücülere zor anlar yaşatıyor.

Kemeraltı Çarşısı'ndaki bazı sokaklarda da biriken suların tahliyesi için esnaf çalışma yürütüyor. Çarşı içindeki 1. Beyler mevkisinde bazı iş yerlerinin önüne su baskınlarına karşı bariyer kurulduğu görülüyor.

Atatürk Stadyumu çevresindeki bazı sokaklar ise su taşkınlarına önlem almak üzere belediyeye ait iş makinalarıyla trafiğe kapatıldı. Bu bölgede taşan rögar kapağına çarpan bir otomobilde hasar oluştu. Otomobilin sürücüsü Onur Çelik, sağanak nedeniyle görüş mesafesinin kaybolduğunu, suyun içinde ilerlemeye çalışırken rögar kapağına çarptığını, ne olduğunu anlamadığını anlattı.

Bayraklı ilçesindeki bir pazar yerinde de bazı tezgahlar su altında kaldı.

Buca ilçesi Mehmet Akif Caddesi'nde ise bir ağaç, fırtınanın etkisiyle devrildi.

Öte yandan kent genelinde 100'e yakın ev ve iş yerinden su baskını ihbarı yapıldığı, İtfaiye ve İZSU ekiplerinin su tahliyesi için çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

UÇAK, VAPUR VE TRAMVAY SEFERLERİNDE AKSAMA

İzmir'de uçak, vapur ve tramvay seferlerinde de su baskınları nedeniyle aksamalar yaşanıyor.

İzdeniz şirketinden yapılan açıklamada olumsuz hava koşulları nedeniyle tüm vapur seferlerinin iptal edildiği duyuruldu.

Mersin'de bir kadını silah ve makasla yaralayan şüpheli tutuklandı Mersin'de bir kadını silah ve makasla yaralayan şüpheli tutuklandı

Tram İzmir'den yapılan açıklamada da hava muhalefeti nedeniyle Konak Tramvayı'nda seferlerin Atatürk Spor Salonu-Halkapınar durakları arasında gerçekleştirilemediği, ulaşımın ESHOT otobüsleriyle sağlandığı aktarıldı. Fahrettin Altay-Atatürk Spor Salonu hattındaki seferlerin ise devam ettiği bildirildi.

Fırtına nedeniyle Adnan Menderes Havalimanına inmesi planlanan üç uçağın Ankara'ya yönlendirildiği, diğer seferlerde de gecikmeler yaşandığı belirtildi.

METREKAREYE DÜŞEN YAĞIŞ 71 KİLOGRAMA ULAŞTI

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü verilerine göre İzmir'de metrekareye düşen yağış miktarı, Güzelyalı semtindeki ölçüm istasyonunda sabah saatlerinden bu yana 49,58 kilogram olarak ölçüldü.

Kentte en fazla yağış ise 71,29 kilogram ile Bornova, 63,7 kilogram ile Balçova ve 60,59 kilogram ile Bayındır ilçesinde kaydedildi.

Yağışın etkisini azaltarak akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

Kaynak: AA