Binyamin Netanyahu, Tel Aviv'de yaptığı açıklamada, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırıları sonrası başlayan savaşın, "İsrail'in ikinci kurtuluş savaşı" olarak nitelendirdi.

Alman lidere ayar vermişlerdi... Katar'da Türkiye farkı: 2 farklı tarife... Alman lidere ayar vermişlerdi... Katar'da Türkiye farkı: 2 farklı tarife...

Netanyahu, "Savaşacağız. Teslim olmayacağız. Geri çekilmeyeceğiz" dedi.

İsrail'in "çok net hedefleri" olduğunu belirten Netanyahu, İsrail Kara Kuvvetleri'nin, Hamas'ı dağıtmak ve rehineleri geri getirmek için Gazze'ye takviye birlik gönderdiğini açıkladı.

BBC'deki habere göre Netanyahu, "İsrail'in askerleri ve komutanları halen Gazze Şeridi'nde. Her yerde konuşlanmış durumdalar" diye konuştu.

İsrail ordusunun sivillerin korunması için gereken önlemleri aldığını belirten Netanyahu, Hamas'ı, "insanları kalkan olarak kullanarak" insanlığa karşı suç işlemekle itham etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul İl Örgütü’nün düzenlediği ‘Büyük Filistin Mitingi’nde yaptığı konuşmada, “İsrail, seni savaş suçlusu olarak ilan ediyoruz” demişti.

Netanyahu ise açıklamasında Erdoğan'a atıfta bulunmadan, "Bizi savaş suçları işlemekle itham etmeyin. Eğer askerlerimizi savaş suçları işlemekle itham edebileceğinizi sanıyorsanız, bu ikiyüzlülüktür. Biz dünyanın en ahlaklı ordusuyuz" ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı açıklaması öncesi Hamas'ın 7 Ekim saldırıları sonrası Gazze'de rehin tuttuğu kişilerin aileleri ve onların temsilcileriyle görüşmüştü.