Kayserili köylülerin füze sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi: Yatırım yapalım

Kanada'nın Toronto Belediyesi, Kayserili mucit Ali Yiğit'in su üstünde gidebilen yüksek hızlı toplu taşıma aracı projesine, "Yatırım yapalım, her türlü imkanı sağlayalım" teklifinde bulundu. Baraj gölünde aracın prototipi denendiği sırada köylüler tarafından 'Füze gördük' ihbarı yapılmıştı.

Kayserili köylülerin füze sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi: Yatırım yapalım - Sayfa 1

Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesinde yaşayan buluşçu Ali Yiğit, deniz üzerinde gidebilen yüksek hızlı toplu taşıma aracı projesinin prototipini demir ve sac kullanarak yaptı. Ali Yiğit, yaptığı prototipi bir baraj gölüne deneme amaçlı götürdüğü sırada, aracı gören köylüler jandarma ekiplerine 'Füze gördük' ihbarında bulundu.

1 7
Kayserili köylülerin füze sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi: Yatırım yapalım - Sayfa 2

Su üzerinde koşan kertenkeleleri inceleyerek 350 kilo ağırlığında ve 6 metre uzunluğunda prototip oluşturan ve denemelerin başarı ile tamamlandığını söyleyen Ali Yiğit, "Yaptığımız araç toplu taşıma aracı olarak kullanılıyor. Ekonomik yakıt özelliği olan ve denizde önden çekişli gidebilen bir araç. Aracın orijinal boyutu 250 kişilik" dedi.


2 7
Kayserili köylülerin füze sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi: Yatırım yapalım - Sayfa 3

Yüksek hızlı toplu taşıma aracı projesinin hayata geçirilmesi için Kanada'nın Toronto Belediyesi'nin her türlü imkan sağlama teklifinde bulunduğunu açıklayan Ali Yiğit, "Gemi projesinde yabancı ülkelerden teklif geldi. Kanada'dan teklif geldi. Kanada Toronto Belediye Başkan Yardımcısı bir Türk vatandaşımız aracılığı ile bana ulaştı. Bu konu ile ilgili yatırım yapmak istediklerini, değerlendirmek istediklerini belirtti" ifadesinde bulundu.

3 7
Kayserili köylülerin füze sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi: Yatırım yapalım - Sayfa 4

Yiğit, "Her türlü imkanı sunacaklarını belirttiler. Bende bu yatırımın Türkiye merkezi olması şartıyla olabileceğini kendilerine iletmiş oldum. Ürünümüz zaten patentli bir ürün, dünyada en hızlı yolcu taşıma özelliği olan bir proje. Bu gemi aynı zamanda yüzde 35 tasarrufludur" dedi.

4 7