Kılıçdaroğlu'nun teşkilatlarına "İP'li seçmenin oyunu isteyeceğiz. Kırmayın onları” dediği öğrenildi. Akşener de partisinin ilçe belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, Akşener'in cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına ilişkin, "Henüz bunlar konuşulmadı. Değerlendirme yapmak yanlış olur" dedi.

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamasının ardından masadaki diğer liderler, 6 Mart buluşmasını öne aldı. Beş lider bugün saat 17.00’de bir araya gelecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Soframızı büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Liderler buluşmasında ismi ortak aday olarak önerilen Kılıçdaroğlu, Akşener’in sürpriz çıkışından önce dün, SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ile SOL Parti Genel Merkezi’nde görüştü. Ardından da TBMM’de Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ile bir araya geldi. CHP kurmayları ziyaret talebinin Kılıçdaroğlu’ndan geldiğini, gündemin deprem olarak planlandığını söyledi. Ancak görüşmelerde adaylık konusu ve İYİ Parti’nin tutumu da gündeme geldiği öğrenildi.

‘TAŞLAR YERİNE OTURACAK’

Kılıçdaroğlu ardından kurmaylarıyla TBMM’deki makamına geçerek Akşener’in açıklamalarını takip etti. Kılıçdaroğlu, TBMM’den ayrılırken Akşener’in sözlerinin sorulması üzerine, “Gayet güzel. Hiç meraklanmayın bütün taşlar yerine oturacak” dedi. Kılıçdaroğlu, “Bundan sonrası için düşünceleriniz nedir?” sorusuna da, “Yolumuza devam ediyoruz” yanıtını verdi. Genel Merkez’e geçen Kılıçdaroğlu, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve DP Genel Başkanı Gültekin Uysal arasında telefon trafiği gerçekleşti. Beş liderin bugün bir araya gelmesi kararı alındı.

VİDEO İLE CEVAP VERDİ

Kılıçdaroğlu ardından sosyal medyadan “Soframızı büyütmeye devam edeceğiz. Sabırla...” başlıklı bir video yayınlayarak Akşener’e ilk kapsamlı cevabı verdi. Akşener’in sert üslubuna karşın Kılıçdaroğlu’nun sakin bir dil kullanması ve tebessüm etmesi dikkat çekti. CHP lideri, şunları ifade etti: “Biz bu yola çıkarken hep Halil İbrahim sofrasından bahsettik. Çünkü ‘Bu sofraya bu ülkenin tüm renklerini davet etmemiz gerekir’ dedim; ‘Yoksa bu ülke iflah olmaz’ dedim. Türkiye’nin bütün renklerini birleştire birleştire kazanmak için yola çıktık. Soframız böylece gittikçe genişledi. Çünkü amaç sadece ceberrut sarayı göndermek ya da değiştirmek değildi; amaç aynı zamanda yeni, güzel bir Türkiye oluşturmaktı. Bu sofraya ‘O oturmasın bu oturmasın’ diyerek bu ülkeyi toparlayamayız. Birilerini hor görerek, göz ardı ederek Türkiye’yi değiştiremeyiz. Bu Türkiye’yi 20 senedir yaşıyoruz zaten. ‘Erdoğan gitsin ama Erdoğanizm gelsin’; bu da olmaz. Tarihi sorumluluğumuz var. Bizim ittifakımızın diğer ortakları medyaya çıkıp hakaretler etmiyor; ittifaka zarar veren demeçler hiç vermiyor. Hiçbirinin ittifak içinden oy devşirmeye çalıştığını da görmedim. Sürekli aynı olgular, birbirini tekrar eden hamleler... Biz ülkeyi siyasal operasyonlarla yönetmeye talip olmayacağız. Hepimizin sorumluluğu var ve sorumlu davranacağız. Bana gelince, ben bu saatten sonra değişmem; ben birleştiririm, birleştirmeye de devam edeceğim. Sofra büyümek zorunda bunu da kimse durduramaz. Bu sofrada siyasi oyunların, nezaketsizliğin, Erdoğan dilinin yerinin olmaması gerekirdi. Bu sofraya oturanlar böyle oturdu; kalkan da ancak bu sebepten kalkacaktır. Umudum niçin bir araya geldiğimizin farkındalığıyla sakin olmamız, bu sofraya herkesi davet etmemizdir, birilerinin kalkması yerine tüm renklerimizin oturmasını sağlamamızdır. Onun için ne ben ne de partimdeki yol arkadaşlarım herhangi bir gerginliğe izin vermeyeceğiz, alet olmayacağız. Biz sorumlu davranmaya devam edeceğiz. Kimseyi geride bırakmayacağız. Türkiye’nin tüm vatandaşları bu sofraya davetli olacak. Halkımız kaygılanmasın; biz her şekilde Erdoğan’ı da Erdoğan’ın propaganda makinesini de yeneriz, yeneceğiz. Emin olur yeneceğiz.”

İP TALİMATI

Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, kendisini ziyaret eden kurmaylarına, “İntikamcı davranmayın. Nezaketsizlik etmeyin İyi Parti’lere. Seçmenin oyunu isteyeceğiz. Kırmayın onları” dediği öğrenildi. CHP MYK da Kılıçdaroğlu başkanlığında olağanüstü toplandı. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, “Bir sıkıntı yok, yolumuza devam ediyoruz” dedi.

AKŞENER, BELEDİYE BAŞKANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

İP Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin ilçe belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, Akşener'in cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına ilişkin, "Henüz bunlar konuşulmadı. Değerlendirme yapmak yanlış olur" dedi.

İP Genel Başkanı Akşener, 6'lı masada olmayacaklarını açıklaması sonrası bugün genel merkez ek binasında partisinin ilçe belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Akşener'i, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun adaylığına yönelik açıklamalarının ardından istifa ettiği genel başkan yardımcılığı görevine dün tekrar dönen Cihan Paçacı karşıladı. Basın mensuplarının sorularına "Teşekkür ederim" karşılığını veren Akşener, açıklama yapmadan içeri girdi.

PAÇACI: O İMZA ANLAYIŞ BİRLİĞİYDİ

İP Genel Başkan Yardımcısı Paçacı ise basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Paçacı, Akşener'in 6'lı masa toplantısından sonra yapılan ortak açıklamayı neden imzaladığı sorusu üzerine, "O bir anlayış birliğiydi. İYİ Parti'nin görüşü zaten belliydi. İP bir sürpriz yapmadı. Uzun bir süredir kazanması yüksek bir aday üzerinde ısrarcıydı. Genel başkan büyük bir feragat örneği göstererek, 'Türkiye'nin önünü açacağım, ben aday olmayacağım' dedi. Bütün bunlar bu seçimin kazanılmasına yönelik hassasiyetten kaynaklanmaktadır. Yoksa herkes cumhurbaşkanı olmak ister. Genel başkanımızı da kazanma ihtimali yüksek bir aday olarak görüyorum. Buna rağmen feragat etti 6'lı masada. Şimdi bu özveriyi gösterdi. Niye gösterdi? Bu seçimin mutlaka kazanılması gerektiğine inandığı için gösterdi. Biz de o noktadayız, 'Bu seçim kazanılmalı' diyoruz ama mesela 6'lı masada 'Her siyasi partinin bir kamuoyu araştırma şirketi ismini vererek yapılacak değerlendirmede en fazla oyu çıkacak adayın arkasında duralım' fikri de yine kişisel değil kendimize yönelik değil kazanmaya yönelik. Önemli olan kazanmaktır, kazanılmasını temin etmektir. Bütün hassasiyetimiz budur" dedi. Paçacı, Akşener'in pazartesi günü yapılacak 6'lı masa toplantısına katılıp katılmayacağı sorusuna, "Bilmiyorum" yanıtını verirken, aday olup olmayacağına ilişkin soru üzerine de "Henüz bunlar konuşulmadı. Değerlendirme yapmak, yanlış olur" diye konuştu.

Editör: Bilge Güler