İstanbul'da TEKNOFEST rüzgarı devam ediyor. Havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST kapılarını 6. kez İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda açtı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir alanda CNN Türk'e konuştu. Demir, Kılıçdaroğlu'nun Atatürk Havalimanı'na ilişkin yaptığı açıklamaya da yanıt verdi.

"O HEDEFLER BİRER BİRER HAYATA GEÇİYOR"

Demir'in açıklamaları şöyle; Dün de okul günü iş günü olmasına rağmen büyük bir kalabalık vardı. Bugün tatil günü daha da fazla kalabalık olmasını bekliyoruz.

Bu ilgiye 'maşallah' demek lazım. İlginin de bir kaynağı, temeli olması lazım. Ürün olacak ki, heyecan doğuracak unsurlar olacak ki gelen olsun. Hepsi var. Yerli, milli ürünlerimiz var. Giderek artan oranda son 1 aya bile baksanız arka arkaya gelen ürünlerimiz Cumhuriyetimizin 100. yılı münasebetiyle önemli hedeflerimiz vardı. O hedefler birer birer hayata geçiyor.

Onların da doğurduğu bir heyecan ki aslında o kadar hızlı bir gelişme var ki belki her bir ürün 3-5 ay kutlamayı gündem olmamız gerekirken biz 1-2 günde tüketiyoruz ve gündem oluyor. Bu da tabi gelenlere de sürprizler oluşturuyor.

"MÜJDELERİN ARKASI KESİLMEYECEK"

Dün de ATAK 2 uçtu. Bu yıl da müjdelerin arkası kesilmeyecek inşallah. Şu anda TEKNOFEST bir hafta daha devan etse ilgi de devam eder.

KILIÇDAROĞLU'NUN 'ABD'Lİ ŞİRKET' VAADİ

Söz konusu şirket ve şirketin sahipleriyle defalarca görüştük. Bu şirket bizim gündemimize yeni gelen bir şirket. Tabi defalarca projeler, iş birlikleri konuşuldu. Ama şunu vurgulamak lazım. Sahipleri Türk olmasına rağmen bu şirket bir Amerikan şirketi. Çok yakından tanıyorum. Sahipleriyle biz defalarca görüştük çeşitli konularda. Şirket bir Amerikan şirketi ve Amerikan savunmasını yapan bir şirket.

Sahipleri ne yaparsa yapsın, ne isterlerse istersinler Amerikan hükümetinin onayı, izni vs. belli kısıtlamaları olmadan hiçbir şey yapmaları mümkün değil. İkincisi ise; şu zihni alt yapı var ya şuur altında biz bir şey yapmak için 'Amerikalılarla yapalım.' Tamam yabancı iş birliği bize kazan-kazan getiriyorsa, bizim stratejik hedeflerimize uygunsa iş birliği yapılabilir ama konuştuğumuz kavram bize caasa yaptırımı uygulayan, belli hedeflerimize ambargo koyan bir ülke. Sahipleri sırf Türk diye bunların bize koşarak geleceklerini filan bekliyoruz. Böyle bir şey yok.

'Kendimiz yapmayı denedik, yapamadık' Öyle bir şey yok. Burada Ankara'da Kahramankaza'nda havacılık üssü olmaya doğru gidiyor. Orada koskocaman bir havacılık ve organize sanayi bölgesi yapıyoruz. Bir havacılık üssü zaten orada oluşuyor. Burada başka bir şey oluşturalım. Burada TEKNOFEST var. Evet... Biz burayı uzay, havacılık üssü yapacağız ve biz yapacağız diyebilirsiniz.

"BİZ DEFALARCA GÖRÜŞTÜK"

İlk defa görmüyoruz biz bunları. Biz bunlarla defalarca görüştük, konuştuk. Sahipleri iyi niyetli olabilir, iyi niyetli düşünceler olabilir ama nihayetinde Amerikan Savunma Bakanlığı ile iş yapmanın, savunma işleri yapan bir şirket. Daha önce konuştuğumuz bazı projeler hayata geçmesiyle ilgili belli sorunlar oldu.Yani bu yeni bir şey değil. Biz burada şu coşkulu kitleyle beraber, kol kola vererek kendi şirketlerimizle, kurumlarımızla biz bir uzay yolculuğuna, havacılık yolculuğunu yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Şu büyümeyi görüyorsunuz. Özgüven inşasını, özgüven patlamasını görüyorsunuz. Bu özgüvenle yola çıkan gençlerle biz daha çok büyük şeyler başarırız.

"AMERİKALILARA TAHSİS EDECEĞİZ NE DEMEK?"

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da Habertürk canlı yayınında yaptığı açıklamada Kemal Kılıçdaroğlu'na cevap verdi. Bayraktar'ın açıklamaları şöyle;

Babamın bize vasiyeti var; hiç kimseden maddi destek almayacaksınız, bütün masrafları biz karşılayacağız, diye. O günden beri bu vakıf hiçbir destek, hibe almadı. Biz büyükşehir belediye seçimlerinden önce maalesef vakfımız iftira kampanyasına maruz kalıyor. Veli Ağababa, büyükşehir belediyesinden 41 trilyon yardım aldı diyor. Biz maddi katkı sunuyoruz, gönüllülerimizi seferber ediyoruz, belediyelerin mekânlarına sadece öğretmenlerimizi gönderiyoruz. Çağrı yaptık, açıklayın, en ufak tek kuruş destek aldık mu? Ağababa şu anda Malatya'dan liste başı Milletvekili adayı. En son sayın Kılılçdaroğlu, TEKNOFEST'in ilk gününde tebrik ederim demek yerine 'Biz Atatürk havalimanı Amerikalı şirkete tahsis edeceğiz, onlarla yapacağız' ne demek?

"CIA İLE ÇALIŞAN ŞİRKETE TESLİM EDİYORUM NE DEMEK?"

Bu işlerin kesintiye uğramasıyla benim derdim yok. Bizim bu ülkenin milli teknoloji hamlesini geliştirme gibi derdimiz var. Bu işe sahip çıkacak olan milletimizdir. Bir ülkenin vatandaşı olarak siyasetçilerimizden amasız, fakatsız sahip çıkmaları. Algıya kurban edilmemeli. 10 bin tane şirket varken, TEKNOFEST'i kutlamak varken. Amerikalı şirketin sahibi Türk olabilir. CIA ile direk çalışan bir şirkete burayı teslim ediyorum ne demek? Amerikan şirketi, Amerikan kurallarına bağlı. Burada 10 bin tane şirket varken buraya bakmadan Amerikan şirketine dönmek ne demek? Direk CIA ile çalışan bir şirket.

Editör: Ferhat Erdemir