Sağlık Bakanlığı'nın son rakamlarına göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 17 bin 487'ye yükselirken, 46.480 Filistinli ise yaralandı.

İSRAİL GAZZE'DE TARİHİ CAMİYİ BOMBALADI

İsrail, Gazze Şeridi'ndeki en eski ve en büyük cami olan ve aynı zamanda Büyük Ömer Camii adıyla da bilinen Gazze Ulu Camii'ni bombaladı.

ŞOKE EDİCİ GÖRÜNTÜLERİN AYRINTILARI BELLİ OLDU

İşgalci İsrail ordusunun Gazze'de onlarca erkeği iç çamaşırlarına kadar soyup gözaltına aldığı şoke edici görüntülerin detayları ortaya çıktı.Gazze Şeridi'nden bildiren Al Jazeera muhabiri Hani Mahmud, İsralli işgalcilerin bir Birleşmiş Milletler okuluna sığınan erkekleri ağır silahlarla binaya baskın yaparak kaçırdığını aktardı.

İsrail keskin nişancılarının da okulun çevresine mevzilendiği bilgisini veren Al Jazeera muhabiri, operasyon sırasında silah seslerinin duyulduğunu kaydetti.

Okula sığınan Filistinli erkeklere binayı terk etmeleri verildiğini ve ardından gözlerinin bağlandığını belirten muhabir, video görüntülerinden anlaşılacağı üzere gözaltına alınanların dayak ve işkenceden geçirildiğini bildirdi.

Al Jazeera muhabiri, Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliye mülteci kampında gerçekleşen olayda en az 100 Filistinli erkeğin çıplak halde gözaltına alınıp askeri araçlara bindirilerek bilinmeyen bir yere götürüldüğünü dile getirdi.

Cenevre merkezli Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları İzleme örgütü, gözaltına alınan erkekler arasında doktorlar, akademisyenler, gazeteciler ve yaşlıların olduğunu açıkladı. Gazze'yi 2006 yılından bu yana yöneten Hamas, dünyada ses getiren gözaltı görüntülerini kınadı. Hamas'a göre, İsrail'in 7 Ekim'de yaşadığı stratejik başarısızlığın intikamını almak için çıplak gözaltı operasyonuna girişti.

Kaynak: Milliyet

Editör: Bilge Güler