Başkentte adını ünlü Rus yazar Maksim Gorkiy'den alan parkta bir araya gelen onlarca kişi, Gazze halkına destek gösterisinde bulundu.

Kırgızistan ve Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, "Soykırıma hayır", "Filistin'e özgürlük", "İsrail'e lanet olsun" yazılı dövizler taşıdı.


Polisin gözetimi altında yaklaşık bir saat süren gösteri olaysız sona erdi.

İsrail'e tüm esirleri takas çağrısı: Hazırsanız biz de hazırız İsrail'e tüm esirleri takas çağrısı: Hazırsanız biz de hazırız

Gösterinin organizatörü Erk Partisi Başkan Yardımcısı Bakıt Moydunov, AA muhabirine, gösteriyi Filistin halkına destek olmak için düzenlediklerini belirtti.

Moydunov, "Gösteri alanında İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlere dua ettik. Filistin halkına destek konuşmaları yaptık. Gazze halkı için 405 bin Kırgız somu maddi yardım topladık." ifadelerini kullandı.


Öte yandan, Kırgızistan Müftülüğünün organizasyonunda, 74 imamın katılımıyla Gazze'deki savaşta hayatını kaybedenler için Bişkek Merkez Camisi'nde dua edildi.

Kırgızistan parlamentosunda, milletvekillerinin aylık maaşından Filistin halkına yardım yapılması kararlaştırıldı.


GAZZE'DE SON DURUM

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri tamamen kesildi.


İsrail ordusu, hava saldırılarını artırdığını ve kara operasyonlarını genişleteceğini duyurdu.

Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi.

İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırıya başladı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 310'u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı kaydedildi.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında öldürülenlerin sayısının 3 bin 38'i çocuk, 1726'sı kadın ve 414'ü yaşlı olmak üzere 7 bin 326'ya çıktığını, 18 bin 967 kişinin de yaralandığını duyurdu.


İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 110 Filistinlinin öldüğü, 1900'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Çatışma bölgelerinde, çoğu İsrail bombardımanında 25 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 46 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi'nden 6, Hamas'tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi. AA