Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin etkilediği iller arasında yer alan Osmaniye’de depremzedelerin barınma ihtiyaçları ilk günden itibaren Valilik koordinasyonunda, AFAD bünyesinde ve Osmaniye Belediyesi'nin aralıksız hizmetleriyle giderilirken, Millet İttifakı'nın fitneci provokatörler de boş durmuyor.

Osmaniye’de kendilerini gazeteci olarak tanıtan Ali İmat ve kardeşi İbrahim İmat, depremzedeler için gelen çadırların bekletildiği yalanını sosyal medya üzerinden yayarak, halkı devlete karşı kışkırtmaya çalıştılar. Ortalığı karıştırmak isteyen iki provokatör, dezenformasyonla mücadele kanunu kapsamında tutuklandı.

Depremzedelere giden yardımları yalan üzerinden halkı provoke eden sözde gazetecilere; CHP ve medyası yalan haberler yaparak sahip çıkmaya çalıştı. 

1-193

Osmaniye’de, 122 dönüm alan içerisine kurulan konteyner kent için çalışmaları sona gelindi. Çadır kentlerin kurulmasının ardından Osmaniye Belediyesi ekiplerinin de büyük destek verdiği konteyner kentte, ilk etapta 1370 konteynerin kuruldu. Bu sayının ihtiyaca göre 1907’ye kadar çıkarılabileceği kaydedildi. 

Osmaniye Valiliği başta olmak üzere Belediye, AFAD kuruluşları, devlet-millet dayanışması ile büyük afetin yaraları sarılırken, yapılan çalışmalara gölge düşürmek ve halkı kışkırtacak, yalan yanlış bir takım iddialar üzerinden dezenformasyon yapanlara da göz açtırılmıyor.

Emniyet'ten yapılan açıklamada, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca, kanunların verdiği yetki çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla sanal devriye faaliyetlerinin 7/24 sürdüğü belirtildi.

Depremlere ilişkin sosyal medya platformlarında 1005 hesap yöneticisinin vatandaşlar üzerinde korku ve panik yaratmak amacıyla provokatif paylaşımlarda bulunduğunun tespit edildiği kaydedildi.