Koronavirüs salgını İskilip turşusuna talebi artırdı

Çorum'un İskilip ilçesinde koronavirüs salgını nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen turşu ve turşu suyuna olan talep arttı.

Koronavirüs salgını İskilip turşusuna talebi artırdı
24.03.2020 01:00

Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve dünyayı tehdit etmeye devam eden koronavirüs (Kovid-19) salgınının ülkemizde de görülmesinin ardından uzmanların tavsiyeleri vatandaşlar tarafından dikkatlice takip edilir oldu. Uzmanların sirkeli, tuzlu su ile gargara yapılması ve turşu tüketmelerinin boğaz kısmına yerleşen virüsün akciğerlere ulaşmasını engelleyerek mideye indirdiği ve mide asitinin virüsü yok ettiği yönündeki tavsiyelerinin ardından ev yapımı sirke ve kaya kuzundan üretimi yapılan İskilip turşusuna vatandaşlar rağbet göstermeye başladı.

'TALEPLERE CEVAP VERİYORUZ'
İskilip Yöresel Ürünler Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Suna Kambur, son günlerde gündeme gelen koronavirüs dolayısıyla İskilip turşusuna talebin yoğun olduğunu fakat gelen taleplere cevap verdiklerini dile getirdi. Turşu ve sirkenin virüs salgınına iyi geldiğinin söylendiğini dile getiren Kambur, tüm dünyayı etkisine alan koronavirüsünün artık hayatımızdan çıkması için temennide bulundu.

"VATANDAŞLARIN İLGİSİNİ ARTIRDI"
Doktorların dezenfekte için sirkenin iyi olduğunu söylediklerini hatırlatan Kambur, "Medyada sirkenin virüse karşı iyi geldiği yönünde çıkan haberlerin ardından vatandaşların İskilip turşusuna karşı ilgisini artırdı. İskilip turşusu saf sirke ve kaya tuzundan yapıldığı için içerisinde hiçbir katkı maddesi de bulunmuyor" dedi.

Yorumlar