Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Ramazan Okulu ve Bayramı

Ramazan Okulu ve Bayramı

YAYINLAMA:

Bayramlar aynı dinin, aynı inancın inanmışlığı ile insanları birleştiren, yürekleri bütünleştiren, kardeşliği pekiştiren, kırgınlıkları tamir eden, hoşgörüyü hâkim kılan, umudu tazeleyen, sevgi ve saygıyı önceleyen, ruhları temizleyen kutsal günlerdir. Türk-İslam ahlakının yaşanıp yaşatıldığı bu günler, bayram sabahı bayram namazı ile camide başlar, evlere taşınır, sokaklara taşar, gönül coğrafyamızda tüm manevi ruh haliyle hissedilir.

Bilindiği gibi bayram, sevinç ve neşe günü demektir. Bayram günlerinde toplum bilinci bütünleşir. Bayramlar, sosyal medya aracılığı ile bayram mesajı gönderilip, her yıl gelip geçen sıradan bir tatil günü değildir. Toplumun bütün kesimlerinin birlik, beraberlik, sevgi ve saygıyla birbiriyle kaynaştığı, en güzel davranış örneklerinin sergilendiği dayanışma günleridir. İslam Dininde iki büyük bayram vardır. Ramazan ve Kurban Bayramı.

Ramazan Bayramı, Allah için yaşamanın ve var olmanın tekrar hatırlandığı, iradelerimizin eğitildiği, Müslüman kalma bilincinin diri tutulduğu ve orucun yumuşattığı kalp ile ‘Ramazan Okulu’ndan mezun olan, bir başka ifadeyle Ramazan ayını Allah’ın rızasını gözeterek geçiren Müslümanların şevval ayının ilk üç gününde kutladığı dinî bir bayramdır.

Ramazan Okulu’nda tüm Müslümanlar ihtiyaç duyduğu maddi ve manevi eğitimi ve davranışları kazanır. Hoşgörü, affetme, şefkat, kardeşlik, dostluk, alçak gönüllük, yardımseverlik, cömertlik ve empati (duygudaşlık) kurabilme kişilik özelliklerini içselleştirir. Hakkın, hakikatin, adaletin, iyinin, güzelin, mazlumun, fakirin, açın, kimsesizlerin ve muhtaçların yanında olma noktasında farkındalık kazanır. Böylece Ramazan Bayramı tüm Müslümanlar için muştunun hakkının verildiği kutlu günler haline gelir.

Ramazan Okulu’ndan Allah’ın rızasını gözeterek mezun olan ve Bayrama ulaşan Müslümanlar, kendisini dünyaya getiren anne-babaları ve dünyaya getirdikleri çocukları başta olmak üzere aile büyükleri, akrabaları, komşuları, arkadaş ve dostları ile ziyaretleşirler ve toplumsal hayatlarında huzur iklimi oluştururlar. Onlar için Bayramlar mutluluğun, huzurun ve sevincin hakkının verildiği, şeytanın vesveseyle insanın ruhunu ve aklını esir alan küskünlüklerine son verildiği günlerdir.

Ramazan ayı süresince Türk-İslam coğrafyasında yaşayan kardeşlerimizin iftar ve sahur sofralarına insanlıktan nasibini almamış zalimlerce bombaların atıldığına şahit olduk. On binlerce küçücük masum çocukların, tüm insanlığın ortak aklı olan insani değerlerce koruma altında olan kadın ve yaşlıların, çaresiz sivil babaların katledildiğini gördük.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin defaten vurguladığı gibi “Kandil’de Türk bayrağı dalgalanmadıkça, Suriye ve Irak’taki terör kampları imha edilmedikçe Türk milletine ve bölge halklarına huzur, dirlik ve güvenlik gelmeyecektir. Filistin topraklarındaki İsrail terörü sona ermedikçe, İslam toplumları üzerindeki işgal vesayeti son bulmadıkça hiç kimse, hiçbir ülke güvende olamayacak, geleceğe umutla bakamayacaktır.”

Bu vesile ile Ramazan Bayramı’nın, Türk-İslam âlemi için tekrar dirilişin muştusu ve habercisi olmasını diliyorum. Müslümanların yaşadığı topraklarda masum ve güçsüz insanlara yönelik dünyanın zalimlerince yapılan zulmün durdurulması için Türk-İslam Dünyası’nın harekete geçmesi için Allah’a dua ediyoruz.

Şunu asla unutmayalım! İnsanlığın ümidi BİZiz.

Büyük Türk milleti ile Türk-İslam âleminin Bayramı kutlu olsun!

Yorumlar
Y
Yusuf Çuhadar 3 ay önce
Allah razı olsun Cengiz hocam. Mübarek Ramazan bayramınızı tebrik eder sağlık huzur dolu nice bayramlar dilerim.
begenme BEĞENME
0
cevapla CEVAPLA