Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Ukrayna desteği azalıyor

Ukrayna desteği azalıyor

YAYINLAMA:

2022’nin Şubat ayından beri süregelen Rusya-Ukrayna savaşı küresel anlamda tüm çevreleri etkileyen kapsamlı hadiselere sebep olmuştur.

Savaş öncesi Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi tırmandırıcı ve savaş ikliminin oluşmasına zemin hazırlayan politikalar izleyen çevreler savaşın başlaması ile beraber Ukrayna’ya yoğun destek sağlamış, Rusya’yı ise kapsamlı ve çok yönlü yaptırımlar ile baskılamaya çalışmışlardır. Bugün gelinen aşamada özellikle de Avrupa her ne kadar açıkça ifade etmese de Ukrayna’nın savaşı kaybedeceği ve savaşın Avrupa’nın içlerine yayılacağı düşüncesine inanmaya başlamışlardır. Hatta Avrupa’daki bazı yayın organları ve yine Avrupalı bazı politikacılar şimdiden Rusya ile yaşanması muhtemel bir savaşın senaryolarını hazırlamaya koyulmuşlardır.

Malum savaşın başlamasıyla beraber Ukrayna’ya hem politik hem de askeri anlamda yoğun destek veren ülkelerin yardımları gelinen aşamada oldukça azalmış hatta Ukrayna’ya verilen sözlerin büyük bir kısmı yerine getirilememiştir. Savaşın etkisiyle ekonomik anlamda zora giren Avrupa ülkelerinin askeri anlamda da envanterlerinin boşalması çatlak Ukrayna’ya destek konusunda çatlak seslerin yükselmesine sebep olmuştur. Dönem dönem Ukraynalı yetkililer de Avrupa ülkelerinin yardımları azalttığını ve sözünde durmadıklarını ifade eden açıklamalarda bulunmuşlardır.

Geçtiğimiz gün hem ABD tarafından hem de Rusya tarafından konuyla ilgili olarak benzer ve yakın açıklamalar yapılmıştır. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns Texas eyaletindeki George W. Bush Merkezi'nde düzenlenen “2024 Liderlik Forumu’nda” ülkesinin daha fazla askeri destek göndermemesi durumunda Ukrayna'nın yılsonuna kadar “Rusya'ya karşı savaşı kaybedebileceği” uyarısında bulunurken Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında Batı'nın Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'i “Ortadan kaldırmaya karar verdiğini” iddia etmiştir.

Son dönemde Ukrayna’ya desteğin azalmasıyla beraber İsrail ve İran arasındaki gerginliğin artmasıyla Rusya-Ukrayna arasındaki devam eden savaş, tamamen iki taraf arasına sıkışıp kalmış ve Batı’nın dikkati tümüyle Orta Doğu’da toplanmıştır.

Görünen aşamada Ukrayna yalnızlaşmaya başlamış ve ilerleyen süreçte Batı’dan aradığı desteği tümüyle kaybedebilecektir. Avrupa’nın içerisinde bulunduğu durum göz önünde bulundurulduğunda Ukrayna’ya desteğin önümüzdeki günlerde tamamen kesilebileceği anlaşılabilmektedir.

Diğer yandan bazı Batılı çevrelerin yeni bir dünya savaşı riskini oluşturabilecek politikaları gündemde tutmaları adeta ateşe benzin dökmektir. Rusya ile Ukrayna’nın makul bir zeminde aynı masada bir araya gelmesi, el sıkışması tüm insanlığın huzuru için elzem hale gelmiştir. Her iki ülkenin bir araya gelerek barış koşullarını görüşeceği adresi ise İstanbul’dur. Zira savaş henüz başladığında tarafları bir araya getirme konusunda gösterilen çabalar karşılıksız kalırken, Türkiye her iki ülkeyi de resmi olarak önce Antalya’da sonrasında da İstanbul’da aynı masada misafir etmiş, bu görüşmeler neticesinde de olumlu ve somut sonuçlara ulaşılmıştır.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *