Maske düştü, zillet ifşa oldu

CHP’nin yancıları İP ve HDP yaptıkları açıklamalarla aralarındaki kirli ortaklığı orta döktüler.

Maske düştü, zillet ifşa oldu
12.05.2020 18:53

ZİLLET İFŞA OLDU

HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in, 2019 yerel seçim kampanyasında kendilerine aracı gönderen İP’lilere fikir verdiklerini söylemesi ile birlikte CHP, HDP ve İP’den oluşan zillet ittifakının kirli yüzü de ortalığa saçılmış oldu. İP sözcüleri PKK uzatışı HDP’den gelen bu açıklamayı telaşla inkar ettiler. HDP’li Önder’den kimlerin aracı gönderildiği ve hangi kirli pazarlıkların yapıldığı konusunda yeni bir açıklama bekleniyor.

CHP’nin yancıları İP ve HDP yaptıkları açıklamalarla aralarındaki kirli ortaklığı orta döktüler. HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in, 2019 yerel seçim kampanyasında kendilerine aracı gönderen İP’lilere fikir verdiklerini söylemesi ile birlikte CHP, HDP ve İP’den oluşan zillet ittifakının kirli yüzü de ortalığa saçılmış oldu. İP sözcüleri PKK uzatışı HDP’den gelen bu açıklamayı telaşla inkar ettiler. HDP’li Önder’den kimlerin aracı gönderildiği ve hangi kirli pazarlıkların yapıldığı konusunda yeni bir açıklama bekleniyor.

BİZDEN TAKTİK ALDILAR

PKK uzantısı HDP’li Sırrı Süreyya Önder yaptığı açıklamada, “Bize aracı gönderen, ‘Şurada kiminle çalışalım? Nasıl yapalım?’ diye fikrimizi merak eden bir siyasal parti, bugün bize koordinat biçemez. İYİ Parti’yi kastediyorum, ‘Bizim nazarımızda şuradadır’ diyemez. Bu saygısızlığı bugün yapabiliyorlarsa o gün bizim bu ilkesel şeyi dayatmış olmamamızdandır. Biz o gün böyle yapmakla bugün böylesi değerlendirmelerin muhatabı oluyoruz. Dışarıda olsaydım ben de partimin işaret ettiği doğrultuda tutumumu ortaya koyardım. Ama etkim olabildiğince bunu açık ve şeffaf ve ilkeler etrafında yaptırtmaya zorlardım” dedi.

HDP’den gelen bu ifşaat karşısında telaşa kapılan İP anında inkar yoluna gitti. İP’li Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, “partimizde HDP'ye fikrini, zikrini sorabilecek bir tane alçak yoktur. Biz, alçaklarla siyaset yapmıyoruz. Varsa gereğini yaparız” diyerek, hem inkar yoluna gitti, hem de “varsa gereğini yaparız” diyerek, böyle bir görüşmenin yapılmış olmasının faturasını birilerine keserek, bu kirden kurtulmaya çabaladı.

MHP: MASKE DÜŞTÜ

MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, HDP’lilerden gelen açıklamaların itiraf olduğunu söyledi. Yönter, “Meral Akşener, maskeniz düştü, bak HDP (PKK) ne diyor? İP-HDP-PKK ilişkisi belgeli şekilde tevsik edilmiştir” mesajını paylaştı.

"İLİŞKİLERİNİ GİZLEMEYE ÇALIŞIYORLAR"

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’da, “HDP ve İyi Parti’nin aralarının bozulduğunu zannetmiyorum. Bunlar HDP, CHP, İyi Parti işbirliğinde ortaya çıkan rahatsızlığı gizlemeye yönelik ikiyüzlü bir söylem. Biliyorsunuz HDP ‘Meclis sıralarda bizim sayemizde oturuyorsunuz’ dediğinde İyi Partililer cevap bile vermediler. Şu anda da aynı politikaları izliyorlar. İşbirliği yapıyorlar. Samimiyetsiz buluyorum bu açıklamalarını… Bir süre daha bu şekilde ilişkilerini gizlemeye yönelik açıklamalar, söylemler olacaktır diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Akçay, “Ama diğer taraftan bakınca bir aile gibi her konuda birlikte hareket ediyorlar. CHP’nin paçasına yapışarak siyaset yapan bir parti haline gelmişler. Akşener, Meclis tutanaklarında kendi sözcülerinin Türkiye’nin milli meselelerinde yaptığı konuşmalara bir baksın önce. HDP’li sözcü ile nasıl aynı konuşmuşlar. Kendi partisinden daha haberi yok” diye konuştu.

"İTTİFAK ORTAKLARI ŞUAN BİR ÇIKMAZI YAŞIYOR"

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, “Görüyoruz ki ‘Hem seçmenime karşı HDP’yi eleştireyim hem de seçimde desteğini alayım’ filmi son buluyor. İYİ Parti; milliyetçi ve muhafazakar tabanında tepkilerin artması, parti içinde istifaların gelmesiyle söylem değişikliğine gitmek zorunda kaldı. Oysa HDP’yi deyim yerindeyse çantada keklik olarak görüyordu. Tabanınızın rahatsız olduğu, kabul etmediği bir ittifak yaparsanız; bu tartışmaların yaşanması tabiidir. Tabiri caizse perşembenin gelişi, çarşambadan belliydi. HDP, kurulduğu günden bugüne terör örgütüyle arasına mesafe koyamayan bir duruş sergilemektedir. Bu sorunu görmek istemeyip, ittifaktan çekinmeyenlerin böyle bir sorunla karşılaşması kaçınılmazdır.

Öyle gözüküyor ki süreç, kuşkusuz birçok şeyi daha ortaya çıkaracak. Deyim yerindeyse maskeler bir bir düşecek. İttifak; kapalı kapılar ardında değil, onurla ve gururla açıktan yapılır.” diye konuştu.

Yorumlar