Gelen bilgilere göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda ittifak bünyesindeki partiler yüzeysel olarak anlaşmış. Hatta Kemal Kılıçdaroğlu için seçim müziği siparişi bile verilmiş. Yüzeysel olarak hepsi anlaşmış görünse de içlerinin kan ağladığı muhakkak. Meral Akşener’in partisinden Koray Aydın gibi bazı yetkililer “Kılıçdaroğlu kazanabilecek bir aday değil, düşük profil” diyerek aylar öncesinden kırmızı kart göstermişlerdi. Buna rağmen İP’in kuruluşunda maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Kemal Kılıçdaroğlu Meral Akşener üzerindeki kredisini kullanıyor şu an. Meral Akşener’in asıl gönlü Ekrem İmamoğlu’nda olsa da o yüzeysel davranışla Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermek durumunda kalıyor. Kemal Kılıçdaroğlu adaylığı kamuoyuna açıklanana kadar hem ittifak üyesi partilerle hem de aşırı derecede Cumhurbaşkanı adaylığı mücadelesi veren Ekrem İmamoğlu’nun CHP içindeki ekibiyle mücadele edecektir. Bazıları da Mansur Yavaş’ı aday yapmaya uğraşıyor. Sosyal medyada şişirildiğine bakmayın. En zayıf halka Mansur Yavaş’tır. Mansur Yavaş’ın bagajındakiler onun başka yere aday olması için engeldir. Zaten Mansur Yavaş bunları bildiği için ne gücü ne psikolojisi bunu kaldıracak durumda değildir.

          Ama proje Ekrem İmamoğlu bunca rezilliğine rağmen Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için her yolu denemektedir. CHP’yi organize etmeye çalıştıkları gibi, Avrupa’yı da “adaylığı için” CHP’ye baskı yapmak üzere organize etmektedir.

         Bu ittifak üyeleri siyasi ve kişisel menfaatleri için bir araya gelip buradan proje yaratmaya çalıştığı için aslında kendi içinde parçalanmış adacıklar gibidir. Öyle şen şakrak 6’lı pozlar verdiklerine bakmayın. Hepsinin beyninde bin bir hesap vardır.

         Bizim bu tespitimizi geçtiğimiz gün bir gazeteci daha bizzat yaşadıklarıyla teyit etmiştir. TV 5’den KRT’ye, KRT’den Halk TV’ye kadar birçok kuruluşta görev yapan gazeteci Çağlar Cilara’nın “İttifaklardan bütün siyasi partiler rahatsız. CHP’yi arıyorum, İYİ Parti’den dert yanıyorlar. İYİ Partiliyle oturuyorum CHP’lilerden dert yanıyorlar. Kendi aralarında konuşuyorlar ama ‘Aman abi yazmayalım, aman abi bu masadan çıkmasın...’ kazanmak için iş birliği şart. Ama çok mu gönüllüler? Asla.

        Sadece seçim kazanmak üzere kurulan ittifaklardan da ülkeye demokrasi gelmez. Bugünkü bir araya gelen siyasetçiler, sistem böyle olmasa hepsi birbirini yiyecek” sözleri gerçeğin bizzat kendisi olmuştur. İttifak üyesi 7 parti arasındaki konum kapma yarışı ve Kemal Kılıçdaroğlu-Ekrem İmamoğlu arasındaki adaylık yarışı gün geçtikçe kızışacaktır. Cumhur ittifakı bu konularda çok rahat durumdadır ve çok berrak bir hali vardır. Ama CHP’nin başını çektiği ittifak her şeye gebe bir vaziyettedir. HDP başlı başına ellerindeki canlı bombadır. Koas ve krizlerin partisi CHP bakalım önümüzdeki süreçte neler yaşayacaktır?