Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde hava durumu ve uyarılar hakkında önemli bilgiler verildi.

Kıyı Ege, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Bartın ve Ordu çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Bu yağışlar özellikle Adana'nın ve Osmaniye'nin güneyi, Hatay'ın kıyı kesimleri, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Diyarbakır, Siirt, Batman, Şırnak ve Bitlis çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olabilir. Dolayısıyla ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Marmara, İç Ege, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'in batısında ise sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

Hava sıcaklıkları ise yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olması, bu bölgelerde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceğini gösteriyor.

Rüzgar konusunda da dikkatli olunmalı. Güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette rüzgarlar beklenirken, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli rüzgarlar (30-50 km/saat) ve yağış alan yerlerde Marmara'nın batısı ve Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli rüzgarlar (40-60 km/saat) etkili olabilir. Bu nedenle oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalı ve gerekli tedbirler alınmalı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'da

12 İLE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 12 il için sarı kodlu kuvvetli yğaış uyarısı yapıldı. Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Hatay, Muş, Siirt, Tunceli, Batman, Şırnak ve Osmaniye'de vatandaşlardan dikkatli ve tebirli olunması istendi.