Milliyetçi Hareket Partisi'nde (MHP) Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin geçen hafta Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Merkez Disiplin Kurulu (MDK) ve milletvekillerinin katılımıyla düzenlediği Kızılcahamam kampının ardından hem genel merkez hem teşkilat bazında seçim çalışmalarına hız verildi.

Teşkilatlara, MHP Genel Merkezi'nin, genel seçimlerde milletvekili aday adayı olmak isteyen teşkilat mensuplarının görevlerinden ayrılması gerektiği kararı anımsatıldı.

31 İSİM VEKİL ADAYLIĞI İÇİN GÖREVDEN AYRILDI
Bu kapsamda aralarında İstanbul İl Başkanı Birol Gür, Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı, Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak ve Yalova İl Başkanı Namık Öz'ün de yer aldığı 31 isim görevlerinden ayrıldı.

Milletvekili aday adaylığı için il başkanlarının görevi bıraktığı diğer iller şu şekilde:

Bolu, Burdur, Denizli, Elazığ, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, Kastamonu, Kocaeli, Kahramanmaraş, Mardin, Nevşehir, Ordu, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Zonguldak, Bayburt, Karaman, Kilis, Manisa ve Muğla.

"ADAY ADAYI OLMAK HAKLARIDIR"
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, parti tüzüğünün "adaylığa müracaat ve izin" başlıklı 94. maddesi kapsamında 31 il başkanının milletvekili aday adaylığı için görevinden ayrıldığını söyledi.

Yalçın, "Dava arkadaşlarımızdır, isteyen istifa edebilir. Biz 'istifa et' veya 'etme' demedik. Kendi kararlarını kendileri verdiler. Aday adayı olmak haklarıdır ancak bu kararı kendileri verir." değerlendirmesinde bulundu.

MHP SANDIK ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ
MHP’de hukuk ve seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız ise ekibiyle birlikte sandık çalışmalarına hız verirken ilk durak Marmara Bölgesi oldu. İstanbul, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde görev yapacak İl Seçim Kurulu Üyeleri İstanbul İl Başkanlığı öncülüğünde buluştu. Seçim kanunundaki değişiklikler, seçmen kütükleri ile seçim öncesi ve sonrası atılacak adımlar ele alındı. Oy kullanma işlemi, İlçe Seçim Kurulu, İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu’na yapılacak itirazların usulleri tek tek anlatıldı.

“MANDACILARLA İŞ BİRLİĞİ YAPANLAR ÜLKÜCÜ OLAMAZ”
 “Aziz milletim sıra sende” diyerek çalışmalardan duyduğu memnuniyeti sosyal medya hesabından paylaşan Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, yine sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu. 

Feti Yıldız, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Mandacılarla işbirliği yapanlar, Türk Milletini ve Türk Vatanını değerler sisteminin merkezinden çıkaranlar Ülkücü olamazlar.”