MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Anayasa Komisyonu üyesi Feti Yıldız, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın "Bireysel başvuruları uygulama" hatırlatmasına yanıt verdi.

Yıldız, Arslan’ın, “Hukuk devletinde yorum çeşitliliği vardır ancak ‘yorum kakofonisi’ yoktur. Bunu kontrol edecek ve anayasal hükümlerin yorumlanması ve uygulanmasındaki yeknesaklığı sağlayacak olan da kuşkusuz Anayasa Mahkemesidir” ifadelerine sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

MHP’li isim Zühtü Arslan’ın açıklamaları için ‘Doğrudur’ derken, “Anayasa Mahkemesi yargısal aktivizmde bulunamaz” yorumunda bulundu.

Yıldız paylaşımının devamında şunları yazdı:

“Anayasa Mahkemesi yargısal aktivizm de bulunamaz. Yasama organın yerine geçerek norm da ihdas edemez, mevcut olan normu da görmezden gelemez, anayasayı yeniden yorumlayamaz.” 

MHP'li Yıldız'ın açıklaması şu şekilde:

"AYM Başkanı Sayın Arslan, 

Türkiye tarihinde bir ilk! Dünyada bunu başarabilen başka bir ülke yok Türkiye tarihinde bir ilk! Dünyada bunu başarabilen başka bir ülke yok

“Hukuk devletinde yorum çeşitliliği vardır ancak ‘yorum kakofonisi’ yoktur. 
Bunu kontrol edecek ve anayasal hükümlerin yorumlanması ve uygulanmasındaki yeknesaklığı sağlayacak olan da kuşkusuz Anayasa Mahkemesidir.”demiş doğrudur.
Ancak;
Anayasa Mahkemesi  yargısal aktivizm de bulunamaz.
Yasama organın yerine geçerek norm da ihdas edemez, mevcut olan normu da görmezden gelemez,
anayasayı yeniden yorumlayamaz."