Terör sevicilere geçit yok! Şebnem Korur Fincancı ile merkez konseyi üyeleri mahkeme kararıyla görevden alındı Terör sevicilere geçit yok! Şebnem Korur Fincancı ile merkez konseyi üyeleri mahkeme kararıyla görevden alındı

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, sosyal medya hesabı X üzerinden gündemdeki ‘yüksek yargıda yetki tartışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

'YARGIDA KÖKLÜ REFORM ŞART'

MHP'li İsmail Özdemir, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde yargının yerini ve Anayasa Mahkemesi'nin statüsünü değerlendirdi; köklü reforma vurgu yaptı. Yargıda yeniden yapılanma çağrısı yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı, kuvvetler ayrılığı ilkesinin üçüncü ayağı “yargı”nın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile uyumlu hale getirilmesi gerektiğini söyledi. 

MHP’li Özdemir’in açıklamaları şu şekilde:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye, “yasama ve yürütme” arasındaki kuvvetler ayrılığı ilkesinin sınırlarının kesin olarak çizildiği ve istikrarın korunarak, daha da gelişmesine imkan tanıyacak koşullara erişmiş oldu. Erk’in üçüncü ayağı olan “yargı” hususunun da bu kapsamın dışında olması söz konusu olamaz. Neticede Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, tüm kuvvetleri kapsar/kapsaması gerekir. Yargı bünyesinde yaşanan son gelişmeler, bu erkin de sistemle uyumlu hale getirilmesinin zorunluluğunu işaret etmiştir. Özellikle Anayasa Mahkemesi’nin statüsü, kuruluş ve yargılama esasları ile üye yapısının köklü bir reforma tabi tutulmasının ülkemizin öncelikli ihtiyaçlarından olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.”