Luanda’da 22-27 Ekim tarihleri arasında yapılan Parlamentolararası Birlik 147’inci Genel Kurul toplantısına katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya çalışmalarını sürdürüyor.

Parlamentolararası Birlik Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi üyesi olan Karakaya, “İklim Eylemi için Ortaklık: Uygun Fiyatlı Yeşil Enerjiye Erişimin Teşvik Edilmesi ve Yenilikçiliğin, Sorumluluğun ve Eşitliğin Sağlanması” başlıklı temalı tartışma üzerine söz aldı ve şunları söyledi:

"İklim değişikliği insanlık için yaygın bir sorundur. Bu zorlukla mücadele etmenin tek yolu birlikte hareket etmek ve küresel ve bölgesel olarak samimi bir şekilde yakın işbirliği kurmaktır. Çevre sorunları ve iklim değişikliğiyle mücadele; Türkiye’nin ulusal gündeminin bir önceliğidir. Bu anlayışla sera gazı emisyon azaltım hedefimizi iki katına çıkardık, 2053 net sıfır emisyon hedefimizi ve yeni bir yeşil kalkınmayı açıkladık. Ayrıca 2026 yılında 31. Taraflar Konferansı'na (COP 31) ev sahipliği yapmak için aday olduk.

TÜRKİYE AVRUPA’DA 5'İNCİ, DÜNYADA 12’NCİ

Türkiye, tüm politika alanlarında yeşil dönüşümü desteklemeyi amaçlayan bir yol haritası olan “Yeşil Düzen Eylem Planı” bu 2021 yılında kabul etti. Önümüzdeki dönemde temiz enerjiye geçiş küresel gündeme hakim olacak. Temiz enerjiye geçiş, enerji tasvirimizin temel bileşeni olacaktır. Kurulu gücümüz 105 GW'a ulaştı. Bunun yüzde 54’ü yenilenebilir kaynaklara dayanıyor. Bu, Türkive'yi Avrupa'da 5'inci, dünyada ise 12'nci büyük yapıyor. Ekonomik ve çevresel zorlukların yanı sıra enerji dönüşümü gerekliliklerinin de farkındayız. Bu yönde gerekli adımları atıyoruz.

“TEMİZ ENERJİYE GEÇİŞ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Bakan Özhaseki: 20 yıllık iktidarımızda geçmiş 80 yılda ne yapılanların birkaç mislini yaptık Bakan Özhaseki: 20 yıllık iktidarımızda geçmiş 80 yılda ne yapılanların birkaç mislini yaptık

Sadece iklim değişikliğiyle mücadele için değil, stratejik bir zorunluluk olarak temiz enerjiye geçiş için çalışıyoruz. Nükleer enerji, artan enerji ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra sera gazı emisyonlarının azaltılmasında da önemli rol oynayacak. Öte yandan temiz enerjiye geçişte beklentilerimizde gerçekçi olmamız gerekiyor. Bu, enerji güvenliği ihtiyaçlarının karşılanması ve aynı zamanda daha temiz enerji kaynakları için gerekli yatırımların sorumlu ve stratejik bir şekilde yapılması gereken hassas bir süreçtir.”