MHP’li Olcay Kılavuz Türk gençliğinin meselelerini TBMM'ye taşıdı

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türk gençliğinin meselelerini ele aldı.

Google Haberlere Abone ol
MHP’li Olcay Kılavuz Türk gençliğinin meselelerini TBMM'ye taşıdı
07.07.2021 18:42

MHP’li Kılavuz öğrenci affından bedelli affına, ara eleman eksikliğinden staj mağdurlarına kadar Türk gençliğini ilgilendiren hususları gündeme taşıdı. Kılavuz’un konuşmasındaki satır başları:

ENGELLİLER DÜNYA ŞAMPİYONU TAKIMIMIZI TEBRİK EDİYORUM

İstanbul’da devam eden İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonasında 3 altın, 3 gümüş ve 9 bronz madalya kazanıp Takım halinde Dünya Şampiyonu olarak göğsümüzü kabartan, şanlı bayrağımızı dalgalandıran ve Türk’ün gücünü cihana gösteren Grekoromen takımımızı ve teknik ekibimizi canı gönülden tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Ayrıca; Engelliler Dünya Şampiyonasında bizleri haklı bir gurur yaşatan Niğdeli sporcularımız 87 kg da Dünya Şampiyonu olan Ahmet Talha Kacur’u, 77 kg da Dünya ikincisi olan Kadir Kuş’u, 55 kg da Dünya üçüncüsü olan Mustafa Baki’yi Çok kıymetli ailelerini ve Antrenörlerimiz Yılmaz Kurt ve Selçuk Özbek’i tebrik ediyorum.

ÖĞRENCİ AFFI GETİRİLMELİDİR

Türk gençliği; Türk vatanının istikbal ışığı, Türk milletinin umut kaynağıdır. Türk gençliği; 2023 Lider Ülke Türkiye idealinin mihmandarıdır. Böylesi bir anlamı ihtiva eden gençlerimizin talep ve beklentilerini karşılamak, onları dinleyip ve birlikte hareket edip ortak bir akılla karar vererek sorunlarını çözüme kavuşturmak, öncelikli vazifemiz olmalıdır. Nitekim Türk siyaset felsefemize göre devlet babadır. Yüce Türk devleti evlatları olan ve geleceğinin teminatı konumunda bulunan Türk gençliğinin taleplerine bu anlayışla yaklaşmalı beklentileri bu yaklaşımla karşılamalıdır. Bugün gençlerimiz öğrenci affı beklemektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı veya bir mecburiyet sonucu eğitim hayatını yarıda bırakmak zorunda kalan, özellikle pandemi sürecinde zorunlu sebepler dolayısıyla yüksek lisans ve doktora tezlerini belirlenen süre zarfında tamamlayamayan yüz binlerce gencimiz okullarını bitirip mezun olmak ve bu memlekete hizmet etmek gayesi gütmektedir. Eğitim; en temel haktır. Gençlerimiz bu haktan mahrum kalmamak adına gerek sosyal medya platformlarında gerekse de farklı iletişim kanalları aracılığıyla seslerini duyurmaya ve sorunlarını çözüme kavuşturmaya çabalamaktadır. Terör örgütü irtibatı veya iltisakı gerekçesiyle okullarıyla ilişiği kesilmiş olanlar hariç olmak üzere tek gayesi eğitimini tamamlamak olan gençlerimize yönelik, yeni eğitim öğretim yılı başlamadan af çıkarılması yerinde olacaktır. Gençlerimiz, Gazi meclisimizden müjdeli bir haber beklemektedir. Bu müjdeyi bir an önce verip yüzlerini güldürelim.

FORMASYON MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİDİR

Üniversitelerimizin Fen ve Edebiyat Fakültelerinden mezun olup Öğretmen olma hayali kuran gençlerimiz formasyon uygulamasının kaldırılması nedeniyle ciddi bir sorunla karşı karşıya kalmıştır. Milli Eğitim Bakanlığımız, formasyon yerine tezsiz yüksek lisans uygulaması getirileceğini ifade etmiş olsa da şu ana kadar bu hususta bir gelişme olmamıştır. Hal böyleyken konuyla ilgili gerekli düzenlemeler tez elden yapılarak “Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı” güz döneminde uygulamaya konulup gençlerimizin beklentileri karşılanmalıdır. Eğer programla ilgili çalışmalar henüz neticelenmediyse de pedagojik formasyon uygulaması zaman kaybetmeksizin geri getirilmelidir.

BEDELLİ AFFI ÇIKARILMALIDIR

Yarım milyonu aşan gencimiz haberi olmaksızın bakayaya kalıp yoklama kaçağı durumuna düştüğü için bedelli hakkından yararlanamamaktadır. Bu gençlerimizin birçoğu iş hayatına atılmış, kimi evlenip yuva kurmuş durumdadır. İş kurup kredi çeken, borca giren, hayatlarını bedelli askerliğe göre tanzim eden genç kardeşlerimiz kendi bilgileri dışında yaşadıkları bu durum karşısında ciddi bir mağduriyet yaşamakta gözlerini ve kulaklarını TBMM’ye dikmiş buradan çıkacak bir affı beklemektedirler. Kalıcı hale getirilen bedelli askerlik uygulamasından tekrar faydalanmak isteyen gençlerimiz için yasanın revize edilmesi artık bir mecburiyet halini almıştır. İş ve eğitim hayatları yarıda kalmasın. Aile bütünlükleri bozulmasın. Yüce meclisimiz tatile girmeden bu hususta da bir müjde verilmesi yerinde olacaktır.

EHLİYET AFFININ ÇIKARILMASI İHTİYAÇLAR ARASINDADIR

Yaptıkları kural ihlalleri nedeniyle ceza puanları biriken, özellikle pandemi sürecinde zor günler yaşayan insan hayatına kast etmemiş vatandaşlarımıza yönelik ehliyet affı getirilmesi de ihtiyaçlar arasındadır.

STAJ VE ÇIRAKLIK SÜRELERİ SİGORTA BAŞLANGICI SAYILMALIDIR

Staj ve çıraklık sürelerinin sigorta başlangıcı ve emeklilik hizmetinden sayılmasına yönelik ciddi bir beklenti oluşmuştur. Meslek liselerinde staj yaparken sigorta sicil kartı verilen, işe giriş kartlarında ilk işe giriş tarihi yazan yüz binlerce insanımız sigorta başlangıçlarının SSK başlangıcı sayılmasını ve borçlanma hakkı verilmesini beklemektedir. Staj mağdurlarının haklı taleplerini duyalım ve kanuni düzenleme ile beklentilerini karşılayalım.

ARA ELEMAN EKSİKLİĞİ GİDERİLMELİDİR

Sanayimizin ara eleman ihtiyacı bulunmaktadır. Nitelikli ara eleman sıkıntısı ülkemiz adına ciddi bir sorun haline gelmiştir. Ara eleman eksikliği nedeniyle birçok sektörde beklenen verim alınamamakta sanayicilerimiz işlerini büyütmek konusunda tereddütler yaşamaktadır. Bu hususta meslek liselerimize büyük görevler düşecektir. Meslek liselerimizin niteliğini artırıp çağa uygun teknolojiyle donatarak ara eleman eksikliğimizin giderilmesi sanayimizin atılımlar yaptığı bu süreçte hem ülkemiz hem de gençlerimiz adına oldukça olumlu bir gelişme olacaktır.

Yorumlar