Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili  Tamer Osmanağaoğlu’ katıldığı “Bereket Sofrasında Gönül Birliği” temalı Adıyaman’da düzenlenen iftar programında önemli açıklamalarda bulundu.
 

Açıklama şu şekilde;

Başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise ebedi azaptan kurtuluş olan mübarek Ramazan ayınızı tebrik ediyorum. Cenabı Hakk bizleri Kadir Gecesine ve bayrama da eriştirsin. Her ne kadar Ramazan ayına ulaşmanın mutluluğu içerisinde olsak da içimiz buruk, kalbimiz hüzünlü. 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen deprem Adıyaman başta olmak üzere 11 şehrimizde yıkıma yol açtı. Deprem 11 ilimizi ve 14 milyon insanımızı doğrudan etkiledi. Maalesef acı kaybımız 50 bini aştı. Ben sizleri, depremde yitirdiğimiz her bir canımız için Fatiha okumaya davet ediyorum: Evet; bu deprem sadece ülkemizde değil, coğrafyamızda ve dünyada eşi benzeri görülmemiş bir afetti. Gerek etkilediği saha gerek ortaya çıkardığı yıkım sebebiyle tarihe “asrın felaketi” olarak geçti. Depremin sarsıntısı Mısır, İran, Irak ve Suriye gibi ülkelerden dahi hissedildi. Maalesef böylesi büyük bir depreme maruz kaldık.

Asrın felaketinin yıkıcı etkisine ilaveten bir de bölgeye giden ulaşım aksları yoğun kar yağışı sebebiyle kapandı. Ancak tüm bu zorluklara rağmen devletimiz ilk andan itibaren kardeşlerinin yanında oldu. AFAD, UMKE, Jandarma, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz sahadaydı. Bölgeye Bakanlar, Valiler, Kaymakamlar gönderildi. 100 milyar TL’yi aşan bir ödenek ayrıldı. Arama kurtarmadan sağlık hizmetlerine, hasar tespitten tahliyelere, barınmadan beslenmeye kadar pek çok hizmet vatadaşımıza sunuldu, sunulmaya devam ediyor. Şu anda devletimiz kurduğu konteyner kentlerle, prefabrik ve yığma yapılarla afetzede kardeşlerimizi misafir ediyor. Bu kentler altyapısıyla, aşevleriyle, okullarıyla, sağlık ocaklarıyla kardeşlerimize hizmet ediyor. Yine KYK yurtları, kamu misafirhaneleri ve oteller kardeşlerimizin hizmetine sunuldu.

FtdKncgXsAArw2m

319 bin ev, afetzede kardeşlerimize teslim edilecek.

Orhun Abidelerinde Bilge Kağan atamız: “Gece uyumadım gece oturmadım.” der. İşte aynı anlayış Türk devletinde bugün tevarüs etmiştir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümet üyeleri olmak üzere, Bilge Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli ve bizler, Cumhur İttifakının bütün paydaşları sahadadır. Devlet; milletiyle bir olmuştur. Yaralar hep birlikte sarılmakta, acılar hep birlikte azaltılmaktadır. Cumhur İttifakının ortaya koyduğu irade sonrasında yeni konut inşaları da başladı. Bilim insanlarımızın zemin etütlerinden sonra, depreme karşı güvenli alanlar tespit edildi. Şehrin büyüme aksı da ele alınarak sizlerle görüşülerek, sanayicilerle, iş insanlarıyla, tarihçilerle konuşularak yeni planlar hazırlandı. Hamd olsun; Türk devleti afetten sadece 56 gün sonra 80 bini aşkın konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızla, Bilge Liderimizle birlikte attı.

İnşallah bir yıl içerisinde afet konutları tamamlanacak ve 319 bin ev, afetzede kardeşlerimize teslim edilecek. Toplamda da 650 bin konut inşa edilerek etap etap kardeşlerimizin hizmetine sunulacak.  Bu size Sayın Cumhurbaşkanımızın sözüdür! Bu size Cumhur İttifakımızın sözüdür! Bu size Devlet’in sözüdür! Adıyaman; kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Buradaki tarihin izlere milattan önce 40 bine kadar dayanır. Fırat’ın can verdiği bu şehir Nemrut kalıntılarıyla UNESCO Miras Listesindedir. Adıyaman için efsaneler şöyle söyler: “Doğu ile batı burada birleşir. Yer ile gök burada barışır.”

Adıyaman; Selçuklu’nun emaneti, Nureddin Zengi’nin gözbebeğidir. Yavuz Sultan Selim’in şehri Adıyaman civarındaki illerin işgale uğraması karşısında Antep’e, Maraş’a, Urfa’ya onlarca gönüllü göndermiş, kurduğu müdafaa-i hukuk cemiyetleriyle bölgedeki Kuva-yi Milliyenin sembolü haline gelmiştir. Adıyaman halkı merttir! Adıyaman halkı yiğittir! Adıyaman halkı vefakardır, cefakardır! Adıyaman halkı hiç merak etmesin, duygularını istismar etmeye kalkanlara, popülizm yapanlara rağmen Cumhur İttifakı her zaman yanlarında olacak!

14-26

Bir tarafta Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin güçlü iradesini ortaya koyanlar; diğer tarafta 7 başlı ejderhayı andıran ucube bir sistemin pazarlığını şimdiden yapanlar!

Bir tarafta yaraları sarmak, kardeşlerinin derdine derman olmak için gecesini gündüzüne katanlar; diğer tarafta afet bölgesine turistik gezi düzenleyip, iftarlarını yaptıktan sonra çadırlarını söküp götürenler! Bir tarafta varını, yoğunu kardeşleri için seferber edip çocuklarının yüzünü günlerdir görmeyenler; diğer tarafta afet bölgesinde bol bol selfie çekip, tivit atıp bir işin ucundan tutmadan seçim bölgelerinde soluğu alanlar!

Bir tarafta işçisinden memuruna, bakanından mimarına, vinç operatöründen sağlık çalışanına kadar 11 ilde sokak sokak eser dikenler; diğer tarafta reklamcısından siyasal iletişimcisine, kameramanından kurgucusuna kadar Adıyaman’da, Hatay’da, Kilis’te prodüksiyon peşinde koşanlar! Bir tarafta Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin güçlü iradesini ortaya koyanlar; diğer tarafta 7 başlı ejderhayı andıran ucube bir sistemin pazarlığını şimdiden yapanlar!

15-18

“Allah’ın izni, milletin iradesi ve devletin gücüyle depremin ağır enkazını elbirliğiyle kaldıracağız, yine mutlu, umutlu, huzurlu ve güzel günlere milletçe ulaşacağız!” 

Kardeşlerim; hiç merak etmeyin! Devletimiz, Cumhur İttifakımız sizinle beraberdir. Yaralarınız sarılmadan buradan gitmeyeceğiz! Acılarınız dinmeden Adıyaman’dan ayrılmayacağız! Yeni konutlarınız, yeni köy evleriniz, yeni iş yerleriniz, yeni sanayi alanlarınız kısacası yeni şehirleriniz inşa, imar ve ihya edilene kadar bir saniye bile buradan ayrılmayacağız! İşte devletimizin bütün birimleri burada. İşte MHP Adıyaman İl Başkanımız, Ülkü Ocaklarımız burada! Biz “Varlığını Türk varlığına armağan etmiş”ler olarak bütün imkanımızla, bütün gücümüzle, bütün varlığımızla sizlerin yanındayız! Neye ihtiyacınız varsa, elimden ne geliyorsa yapacağız!

Sahte baharların sözlerini verenlerin aksine kardeşlikle, muhabbetle, paylaşmayla, dayanışmayla hep birlikte, el ele yazı getireceğiz! Ve inşallah 1 yıl sonra inşa edilmiş evlerinizde sizlerle diz dize oturup güzel günlerin, güzel yarınların planlarını yapacağız. Son olarak sizlere Bilge Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin selam ve muhabbetlerini iletiyor ve sözlerimi Genel Başkanımızın sözleriyle tamamlamak istiyorum: “Allah’ın izni, milletin iradesi ve devletin gücüyle depremin ağır enkazını elbirliğiyle kaldıracağız, yine mutlu, umutlu, huzurlu ve güzel günlere milletçe ulaşacağız!” Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi tamamlarken bir kere daha Ramazan ayınızı tebrik ediyor; Allah’tan tuttuğumuz oruçları kabul etmesini niyaz ediyorum. Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun.