MHP'li Prof. Dr. Mevlüt Karakaya: Türkiye göç olayını çok başarılı bir biçimde yönetti

TBMM ve Parlamenterler Arası Birlik (PAB) tarafından organize edilen “Parlamentolar ve Göç ve Mültecilere İlişkin Küresel Mutabakatlar: Daha Güçlü İş Birliği ve Ulusal Uygulama Nasıl Sağlanabilir? temalı Küresel Parlamenter Konferansı İstanbul’da bugün de devam etti.

MHP'li Prof. Dr. Mevlüt Karakaya: Türkiye göç olayını çok başarılı bir biçimde yönetti - Sayfa 1

Göç konusunda sorumluluk ve adil yük paylaşımı, dünyada en fazla yerinden edilmiş insan barındıran ülke olarak Türkiye tecrübesi ve göçmenlerin ve mültecilerin insan onuruna yakışır bir şekilde düzenlenmesi, sosyal kapsayıcılık ve uyum konferansın ikinci gününde konuşuldu.


MHP'li Prof. Dr. Mevlüt Karakaya: Türkiye göç olayını çok başarılı bir biçimde yönetti - Sayfa 2

Konferansın sonunda TBMM Başkanı Mustafa Şentop bir kapanış konuşması yaptı. Konuşmasında tüm katılımcılara, konferansa katılarak destek veren Meclis başkanlarına, senato başkanlarına, dünyanın dört bir yanından katılan milletvekilleri ve bürokratlara teşekkür etti.


MHP'li Prof. Dr. Mevlüt Karakaya: Türkiye göç olayını çok başarılı bir biçimde yönetti - Sayfa 3

Oturumlarda söz alan MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya şunları söyledi:


MHP'li Prof. Dr. Mevlüt Karakaya: Türkiye göç olayını çok başarılı bir biçimde yönetti - Sayfa 4

Türkiye gerçekten devasa bir göç olayını çok başarılı bir biçimde yönetmiştir. Bu oturumda amatör bir ruhla profesyonel bir yönetimin gerçekleştirildiği ortaya kondu. Tabi ki şunu da söylemek gerekiyor; bu konferansın ana teması göçün kaynağında çözülmesi için göçü önleyecek gerekli küresel tedbirleri almak gerekiyor. Burada arkadaşlarımız göçün yönetimini çok güzel bir biçimde anlattılar. Elbette göçün çok ciddi yükleri var, Türk insanı, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri kucaklarını açtı. Geriye dönmeleri noktasında da Türkiye hiç bir zorlama yapmadan ama dönüşleri de teşvik ederek, herkes kendi yurdunda bölgesinde güven içinde kalsın. Bu konferansın sonuç bildirisinde mutlaka göçün sürdürülebilir çözüm önerilerine ilişkin hususların kaleme alınması alınması gerekiyor.” dedi.