Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanlığı'nın 14. Olağan İl Kongresi dün gerçekleştirildi. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Prof.Dr. Semih Yalçın ile İzmir Milletvekili Genel Sekreter Yardımcısı Tamer Osmanağaoğlu kongrede yaptığı konuşmalarda muhalefeti hedef aldı. Kongrede Veysel Şahin yeniden İl Başkanı seçildi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanlığı'nın Olağan İl Kongresi, Balçova Termal Tesisleri Kardelen Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

30 ilçe teşkilatından 600 delegenin ve tüm ilçe teşkilatlarının katıldığı kongrede mevcut başkan Veysel Şahin tek aday olarak seçime gidiliyor.

Divan Başkanlığını MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Semih Yalçın yaparken, Divan üyeliğine İzmir Milletvekili Genel Sekreter Yardımcısı Tamer Osmanağaoğlu, MYK Üyesi Burak Pehlivan, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar seçildi.

Kongreye, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan, MHP İzmir eski Milletvekili Hasan Kalyoncu, TÜRK-İŞ İzmir Temsilcisi Hayrettin Çakmak, İzmir Esnaf Birlikleri Başkanı Yalçın Ata, Hak-İş İzmir İl Başkanı Gültekin Şimşek. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Erdem Hünü katıldı.

Açılışta MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin mesajı da okundu.

YALÇIN: MHP, GELECEĞİN VARLIK TEMİNATIDIR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın, “İzmir’de kongre yaparken bu güzide kentin tarihimiz açısından ifade ettiği seçkin yeri dile getirmek zorundayız. Büyük zaferin 9 Eylül’de taçlandığı İzmir’de o tarihten beri bağımsızlık azmi ve beka refleksi yaşatma ruhundan şüphemiz yoktur. Bu hakikat bütün Anadolu ve Türkiye için böyledir. Kahraman ecdadımızdan bize kalan kutlu mirası muhafaza etme bilinciyle vatanseverlerin göz parıltılarını İzmir il kongremiz vesilesiyle bu salonda bir araya gelen arkadaşlarımızın gözlerinde görmekteyiz. Her dönemde tarihe adını yansıtan şanlı bir milletiz. Zaten MHP’nin siyasetteki varlığı da bu ruh ve şuurun ete ve kemiğe bürünme halinden başla bir şey değil. Partimiz atalarımızın istikametinde kilometre taşına dönüşmüştür. MHP milli değerleri yaşatıp gelecek kuşaklara aktarma sorumluluğu hissediyor. MHP, geleceğin varlık teminatıdır” ifadelerine yer verdi.

MERKEZDEN YERELE UMUDA DOĞRU

Yalçın yaklaşan yerel seçim hazırlıklarına değinerek, “MHP, 14. Olağan Büyük Kurultaya hazırlık olmak üzere Türkiye’deki ilçe ve il kongreleri yaparken gelecek yıl Mart ayıdan yapılacak olan yerel seçimlere hazırlanıyor. Partimiz her seçim döneminde olduğu gibi erkenden yol almaktadır. Partimizin seçim hazırlıkları Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla başlatıldı. Genel Başkanımızın verdiği talimatlara değinmek isterim. Yerel seçimlere hazırlanırken öncelikli hedefimiz merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında uyum sağlanmasıdır. Kongreler sürerken teşkilatlarımız olarak ‘2024’e doğru diyar diyar Anadolu’ temasıyla çalışmalara hız vereceğiz. İstikrar ve hizmet için uyumlu yönetimle umutlu geleceğe ulaşacağız. Merkezden yerele umuda doğru yol alacağız. Partimizin Türkiye Yüzyılı hedeflerini de gerçekleştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

MUHALEFET BİRBİRİNE DÜŞMÜŞ GİBİ GÖRÜNSE DE...

Konuşmasında muhalefet partilerinin çalışmalarını eleştiren Yalçın, ”MHP olarak başta CHP ve İYİ Parti olmak üzere geride kalan cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlerde hezimete uğrayan muhalefetin içine düştüğü siyasi çalkantıları ilgiyle takip etmeye devam ediyoruz. Milletten aldıkları ders karşısında vurgun yemiş balık gibi istikametlerini ve konumlarını kaybeden muhalefet partilerinin yerel seçimlerde de millete kendilerini beğendirmek için çevirdikleri yeni dümenleri izliyoruz. Muhalefet partileri birbirlerine düşmüşler gibi gözükse de seçimler yaklaştıkça sağanak yağmura yakalanmış koyunlar misali birbirlerine sokulmak zorunda kalacaklarını biliyoruz. MHP olarak Cumhur ittifakının ilke ve programları doğrultusunda yolumuzda ilerlemekteyiz. Partimiz kurulduğu tarihten bu yana siyasette ısrar ettiği tutarlılık ve sorumluluk bilincinden bugüne kadar taviz vermemiştir. Bugün ve bundan sonra da verdiğimiz sözlerin arkasında duracağız. Millete efendilik taslayanlara inat milletimizin hizmetinde olacağız. Milli iradeyi küçümseyenlere yeni demokrasi ve sandık dersi vermek için çabalayacağız. MHP’nin yerel seçimlerde büyük bir başarıyla sandıktan çıkacağına eminiz. Bütün teşkilatlarımız uyum içerisinde çalışmaktadır” dedi.

Yalçın son olarak şöyle konuştu:

“Partimiz 9 Ağustos 2023 tarihi itibariyle ilçe kongrelerini 5 haftalık süre içerisinde gerçekleştirdi. Bu kongrelerimizin ardından bugün İzmir’de yaptığımız gibi ile kongreleri sonuçlanan illerimizin 1 Eylül’den itibaren il kongrelerini gerçekleştiriyoruz. İzmir İl Kongresi’nin bitmesi ile birlikte MHP bugün itibariyle 35 il kongresini gerçekleştirmiş olacak”.

OSMANAĞAOĞLU: BU ÇAĞIN SERDENGEÇTİLERİSİNİZ

MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, kongrede bir konuşma yaptı. Osmanağaoğlu konuşmasında, “Sözlerimin başında müstesna heyetinizi en iyi dileklerimle selamlıyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. İl kongremizin nice imrenilecek güzelliklere, nice parlak gelişmelere, nice kutlu ilerleyişlere vesile olmasını canı gönülden temenni ediyorum. Aranızda olamasam da kalbimin sizlerle beraber çarptığını özellikle bilmenizi istiyorum. Denge, düzen ve disiplin içinde gerçekleştirilen ilçe kongrelerimizin demokratik ortamında seçilmiş değerli delegelerimizin iştirak ve iradesi münasebetiyle bugünkü seçimli il kongremiz toplanmıştır. Davamızın asaletine, demokrasinin adabına ve 54 yıla dayanan kutlu mücadelemizin ahlakına yakışır bir kongrenin yapılacağına yürekten inanıyor, hepinizden de bunu bekliyorum. Sizler büyük bir fikir hamulesine ve yüksek bir siyasi idrak haysiyetine sahip vatan ve millet sevdalılarısınız. Biliniz ki, Türkiye’nin gelecek umudu, gerçek ufku sizlersiniz. Düşe kalka ilerleyen beşeriyet kervanının tam tersine duruşunuzla hayranlık uyandırıyor, dirayetinizle de birilerinin uykularını kaçırıyorsunuz. Gönüller arasına köprüler kuran, uçurumları inancıyla kapatan, Türklüğün irfanını zinde ve zirvede tutmak için çırpınan bu çağın serdengeçtilerisiniz. Tıpkı uzun bir keşfe çıkan seyyah gibi milletimizin sinesinde saklı duran hazinelerini muhabbetle çıkarıyor, onlarla kucaklaşıyorsunuz. İnsanlık tarihi, ülkelerin çoğunlukla içeriden teslim alınacağına dair sayısız tecrübi misali kayıt altına almıştır. Kalenin kilit tutmaması veya kaleyi içten çökertmek mana ve mesaj itibariyle bu ifadeye çalıştığım tarih hakikatiyle ilişkilidir. Ancak ihanet ne kadar diri olursa olsun, iç işgal cephesi nasıl bir oyuna teşebbüs ederse etsin, milletine ve vatanına karşılıksız hizmetle mükellef cesur yürekler olduğu müddetçe menfur çabalar boşunadır" dedi.

MHP'li Feti Yıldız: 'Büyükşehirleri işgalden kurtaracağız' MHP'li Feti Yıldız: 'Büyükşehirleri işgalden kurtaracağız'

ŞAHİN: TEK FORMÜL, TEK YÜREK TÜRKİYE

Son olarak konuşan İl Başkanı Adayı Veysel Şahin yerel seçimlere dair mesajlar vererek, “Bugünden itibaren yürüdüğümüz mukaddes yolda, liderimizin gösterdiği hedeften bir an bile ayrılmadan 2024 yılında gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimlerine hazırlanmaya başlıyoruz. Lider ülke Türkiye yolunda merkezi idare ile yerel yönetimler arasındaki hedef birliğini tesis etmek için Muhterem Genel Başkanımızın başlattığı “2024’e Doğru, Diyar Diyar Anadolu” başlığı altında faaliyetlerimize başlıyoruz. Biliyor ve inanıyoruz ki Türk ve Türkiye Yüzyılı hedeflerine seri ve selametle vasıl olabilmenin tek formülü “Merkezden Yerele Tek Yürek Olmuş Türkiye”nin oluşması ve ortaya çıkmasıdır” dedi.