Taşeron işçiler kadro ve maaş zamları ile ilgili taleplerini sık sık dile getirmeye devam ediyor. Peki taşeron işçilere ne zaman kadro verilecek? Maaşlar ne zaman zamlanıyor? Taşeron işçilerle ilgili son gelişmelere haberimizden ulaşabilirsiniz.


   
Kamu işçilerine yapılan yüzde 45 zam oranı sonrasında taşeron işçilerin de maaş zammı ve kadro beklentileri de arttı. Edinilen bilgilere göre meclisin ilk gündeminde taşeron işçilere kadro verilmesi olduğu öğrenildi. Yapılacak düzenlemeyle birlikte yaklaşık 100 bin taşeron işçiye kadro verileceği öğrenildi. 100 bin işçiye verilecek olan kadro ile ilgili çalışmaların tamamlandığı ve yakın zamanda meclise sunulacağı öğrenildi. Aynı zamanda meclise EYT düzenlemesi kapsamında esnaf, çiftçi, kadın gibi emeklilik reformu ile ilgili memur ve emeklilere verilecek maaş iyileştirmeleri ile ilgili çalışmalar da sunulacak. 


   
İşçi reformu ile birlikte kamu işçilerinde önemli değişiklikler yapılacağı, kamuda taşeron işçisi olarak çalışma döneminin sona ereceği ve kadro, iş ve kıdem sorunlarının ortadan kalkması bekleniyor. 900 bin taşeron işçiye kadro verilmesi ardından 100 bin taşeron işçisine de kadro verilmesi bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin işçilerle ilgili önemli adımlar atılacağını ve hazırlıkların tamamlandığını söylemişti. Bilgin, konu ile ilgili şunları söyledi: “Toplu sözleşme, iş kanunu, toplu sözleşme kanunu, sendika kanunu gibi çalışma hayatı yasal konularında köklü bir reform ihtiyacımız var. Bu konu ile ilgili çalışmalarımız tamamlandı ve önümüzdeki dönemde hayata geçecek.”
   
Aynı zamanda Vedat Bilgin KİT taşeron işçilerinin yaşadığı sorunların da çözüleceğini söyledi. KİT'lerde yer alan 80 bin taşeron işçi sayılarının artması sebebiyle geçici işçilerin de durumlarının üstünde durulduğu ve sorunlarının çözüleceği söylendi. Meclisin yeni dönemi başladıktan sonra taşeron işçilerinin kadro ve maaş konularındaki iyileştirmeleri ile ilgili çalışmaların sunulacağı ve onaylanması ardından yakın zamanda hayata geçirileceği bekleniyor. TYP, belediye şirket işçileri kadro durumu ile ilgili ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.