CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını kabul etmeyen İP Başkanı Meral Akşener’in masadan kalkmasıyla muhalefet adeta ortadan ikiye bölündü. İP’e verilen meclis üyelerinin Mansur Yavaş’a bildirilmeden istifa ettirilmesi ve planlanan Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın Meral Akşener’i ziyareti öncesinde CHP’den yapılan açıklamalar Mansur Yavaş cephesinde rahatsızlığa neden oldu.

İP’E VERİLEN ÜYELER İSTİFA ETTİRİLDİ

Ankara’da siyasette son dönemin en sıcak saatleri yaşanırken muhalefetin tutulduğu ayrışma fırtınası daha önce kurulan ortak belediyelere de sıçradı.  

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinde grup kurabilmeleri için yerel seçimlerden sonra İP’e geçen CHP’li üyeler, ABB Başkanı Mansur Yavaş’a haber verilmeksizin istifa ettirildi. Bu durum Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde (ABB) büyük bir rahatsızlığa neden oldu.

“BİLGİMİZ DIŞI HAMLELER YÖNETİME ZARAR VERİYOR”

Habertürk’e konuşan yetkili, “Başkanımızın bilgisi dışında meclis üyesinin istifa ettirilmesi de Sayın Mansur Yavaş’ı kent yönetiminde zor durumda bırakan bir hamledir. Bilgimiz dışında yapılan bu hamleler ve açıklamalar artık Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimine zarar verecek boyuta ulaştı. Buradaki amacın bir araya gelinmesi ve ülkemiz için olumlu bir girişimde bulunulması iken takınılan bu tavrı anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

AKŞENER İLE GÖRÜŞME ÖNCESİ AÇIKLAMA

Bir başka rahatsızlık konusu ise; Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun Meral Akşener ile görüşmesi planlanıyordu. Bu görüşme öncesinde CHP Genel Merkezi’nin “Büyükşehir Belediye Başkanlarımız bu görüşmede 'iradelerinin Sayın Genel Başkanımıza bağlı olduğunu, aday olarak da Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istediklerini iletecekler ve ittifakın devam etmesini talep edecekler” ifadelerini kullanarak bilgi verilmeden basına yaptığı açıklama da Yavaş cephesinde rahatsızlık yarattı.

“‘GİTMEYİN’ ANLAMINA GELDİĞİ MUHAKKAKTIR”

Bu konuya da değinen yetkili şu ifadeyi kullandı:

"Başından beri açıklamalarımız ve duruşumuz net olmasına rağmen takınılan bu tavır güven sorununu ortaya koyuyor. Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na görüşmeden önce bilgi verilmesine ve onay alınmasına rağmen yapılan bu açıklamanın ‘gitmeyin’ anlamına geldiği ve görüşmenin iptal edilmek istendiği muhakkaktır."