Bu yaz Harden, 35,6 milyon dolarlık oyuncu opsiyonunu tercih ettikten sonra 76ers'tan takas talebinde bulunmuştu. Yıldız oyuncunun son zamanlarda takımdan uzak kalmasının sebebinin 76ers'la olan durumundan ötürü olduğu düşünülse de, daha önemli bir sebepten kaynaklandığı ortaya çıktı.

   
NBA muhabiri Brandon "Scoop B" Robinson, Harden'ın hasta annesiyle ilgilenmesi sebebiyle takıma ne zaman dönceğinin bilinmediğini açıkladı: "Bana söylenene göre Harden'ın ne zaman döneceği, hasta annesiyle ilgilendiği için belirsiz durumda. Harden, annesinin sağlığının her şeyden önce geldiğini düşünerek hareket ediyor.

   
Bilgi sahibi bir kaynak, 'Zor zamanlardan geçiyor. Rekabet etmeyi seven biri ve hayatının en iyi formunda olsa da, Philly'nin ona ihanet ettiğini düşünüyor.' şeklinde konuştu.

Manisa FK bir üst tura yükseldi Manisa FK bir üst tura yükseldi

   
Görünüşe göre bu ihanet, Harden'ın açıkça Sixers takımı başkanı Daryl Morey'i 'yalancı' olarak adlandırmasından kaynaklanıyor." Geçtiğimiz sezon maç başına 21.0 sayı, 6.1 ribaund ve 10.7 asist ortalamaları yakalamış olan Harden'ın, söz verildiğini iddia ettiği maksimum uzatma kontratının verilmemesi sonrası bu yaz ayrılma kararı aldığı söyleniyordu.