Ticaret Bakanı Ömer Bolat, katıldığı Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi'ne dış ticarettin dolar üzerinden gerçekleşmesi ve dolar/euro paritesinin pozisyonu sorulduğunda "Dolar'ın euro karşısında düşük olması lehimize." şeklinde yanıt verdi.

Hizmet ihracatının öneminden Gümrük Birliği'ndeki son duruma kadar, tır şoförlerinin sınır kapılarında bekletilmesinden vizelerin hızlandırılmasına kadar önemli konulara yanıt veren Bakan Bolat, sorunların çözümü için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Fiyatları fahiş oranda artıran, sektöre baskı yapan, spekülatif hareketlerle ticareti bozanları tüm birimleri ile takip ettiklerini dile getiren Bolat bu konuda şu bilgiyi paylaştı:

Şimdi torba yasa hazırlıyoruz. Ticarette cezalar artırılacak, yapılan uyarıların sonunda kurallara uyulmadığında da her alanda kapatma cezaları gelecek. Bu konuda çok kararlıyız.

"İNDİRİMLER DAHA FAZLA OLMALI"

Vatandaşları etkileyen gıda fiyatlarındaki artış için alınan indirim kararını da değerlendiren Bolat, indirimlerin daha fazla olmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Bakan Bolat'ın konuşmasında öne çıkanlar:

-Emlak ve oto satışlarında manüpülatif satış yapanları ağır olarak cezalandıracağız ve ilanları yayınlayan siteler de cezalandırılacak.

-Piyasada birinci el araçlarda sıkıntı yok. Sezonla ilgili bir durgunluk yaşanıyor. ikinci elde de spekülasyon yapanlar ayaklanınca piyasa gerçek satıcılara kalıyor ve normalleşiyor.

-Mobilyacılar da yıl sonuna kadar zam yapmama kararı aldılar. Tekstilcilerden de aynı hareketi bekliyoruz.

-Tüketici güveni arttı.

Motorine bir indirim daha Motorine bir indirim daha

-TOBB, indirim çağrımıza olumlu yanıt verdi. Bütün Türkiye'deki odalara yaydı ve bizimle tam bir iş birliği yapıyor.

-İndirim yapmayanları tüketici siler. Müşterinin arzusunu karşılayamayan piyasadan silinir.

-Enflasyonu etkileyen tek sektör perakende sektörü etkilemez. 3'te bir etkisi var. Akaryakıt da önemli bir ölçüde etkiler. Vatandaşın alışveriş sepetinde indirim yapmak için bir çabamız var. Enflasyonu indirmek için bir çok etmen var.

Kaynak: AA